Hjälp, jag har råd men vågar inte spendera!

med Moa Diseborn som är expert på mjuka värden kopplat till pengar

Hur gör man om man är på olika trappsteg på den ekonomiska stegen? Vilka är sakerna om pengar och ett rikare liv som måste upplevas eftersom de inte kan läras? Hur bjuder man andra utan att det påverkar dynamiken i relationen? Dessa och andra frågor från er i communityn besvaras av Moa Diseborn i dagens avsnitt. :slightly_smiling_face:

Avsnitt 448 | Publicerat 3 månader sedan.

Innehållsförteckning

  • Sammanfattning, guldkorn och citat (20 st)
  • Vanliga frågor (8 st)
  • Communityns tankar, tips och inspel
  • Relaterade sidor och annat kul
  • Senaste nytt på RikaTillsammans

Denna sida uppdaterades 1 månad sedan (2026-04-07) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Nedan följer några av guldkornen från avsnittet:

  1. Sätt upp nya regler när livet förändras. När du går från sparläge till att ha ekonomiskt utrymme behöver du aktivt skapa nya ramar för dig själv. Bestäm: hur mycket får jag spendera? På vad? Under hur lång tid?
  2. Koppla spenderandet till förmögenheten, inte inkomsten. Nick Maggiullis 0,01-procentsregel: använder du mindre än en tiotusendel av din förmögenhet per dag kommer du fortsätta bli rikare. Det skiftar perspektivet från “har jag råd?” till “är detta rimligt i relation till helheten?”
  3. Pengar är en förstärkare, inte en lösning. Den som tror att första miljonen kommer lösa allt får ofta en överraskning. Rädslan och osäkerheten försvinner inte automatiskt med större siffror på kontot. Pengarna förstärker det som redan finns – på gott och ont.
  4. Vissa insikter går inte att lära ut – de måste upplevas. Som att pengars värde minskar med åldern, att dyrare inte är bättre, eller hur det känns när kapitalet tjänar mer än du gör – dessa saker fattar man rationellt, men förstår på riktigt först när man själv är där.
  5. Sök svaren inåt, inte utåt. Det finns inget facit. Att fråga forumet, ringa mamma eller kolla vad andra tycker kan hjälpa – men till slut måste du själv definiera vad som är rätt för dig. ChatGPT kan fungera som en spegel: prata in dina principer och se vad som studsar tillbaka

Hoppas att du gillar avsnittet!
Jan, Caroline och Moa

Webinar med Moa: identifiera dina värderingar (för dig som är supporter)

Idag tycker jag att det är minst lika viktigt att ha koll på sin “livskompass” som man har på sin ekonomi. En del av denna kompass är att identifiera sina värderingar, det som är viktigt på riktigt. Våra värderingar avgör till stor del kvaliteten på vårt liv.

När vi får lov att motionera våra värderingar mår vi ofta väldigt bra, på samma sätt att när vi inte får utlopp för dem känns livet ganska knökigt. Ens värderingar kan guida en i beslut, hjälpa dig förstå varför något skaver, stärka relationer och framförallt hjälpa till och ge riktning i hur du vill använda din tid, energi och dina pengar för ett rikare liv.

Den 3 mars kör vi detta via Zoom med Moa. Du är varmt välkommen. 🙂

Flocken: nätverket av oss för oss

Sedan förra året provar jag och Moa oss fram med ett nätverk där vi skapar kurerade och skräddarsydda tillfällen att träffa likasinnade och andra i samma ekonomiska situation eller fas i livet (nivå 4 eller högre i Rikedomstrappan). Helt enkelt att kunna bolla frågor som man inte alltid kan göra med alla andra och framförallt kunna göra det helt utan att det finns någon baktanke.

Vi har hittills haft tre väldigt uppskattade träffar (lunch-till-lunch) och har lite planer för träffar under året som rundbord-samtal i Göteborg och Stockholm samt skidresa i Åre.

Du kan sätta upp dig på vårt nyhetsbrev som är kostnadsfritt. Där skickar vi ut inbjudningar, tankar och annat som är relevant.

Vanliga frågor

Hur balanserar man tid, hälsa och pengar när förmögenheten växer?
Hur undviker man livsstilsinflation när man börjar spendera mer?
Varför känner jag mig fortfarande osäker trots god ekonomi?
Hur får jag min partner att komma upp på samma ekonomiska nivå mentalt?
Hur kan jag vara generös mot vänner utan att förändra relationen?
Är det fel att vilja stanna kvar på nivå tre istället för att sträva högre?
Vilka insikter om pengar går inte att lära sig i förväg?
Hur hanterar man ett arv man inte vill ha?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Avsnitt 466. Lagomfällan32
#466
1 tim 21 min

Lagomfällan: när livet är okej, men något ändå saknas

Stefan och Zandra har gjort allt rätt. God ekonomi, mer tid med barnen, mindre lönearbete. Ändå har livet blivit lite platt. Så ser lagomfällan ut och så tar man sig vidare.

S&P Dow Jones Indices (2026) Europe Persistence Scorecard: Year-End 2025.38

Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025

Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .

Löneväxla för att gå i pension tidigare36
#K65
21 min

Löneväxla för att gå i pension tidigare

Är löneväxling värt det 2026? Gränsen går vid 56 087 kr. Pensionsexperten Monica Sjödin förklarar fallgropen som kan kosta dig nästa löneförhöjning.

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet38

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet

26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.

Finansbranschens tre stora problem34
#465
1 tim 44 min

Finansbranschens tre stora problem

Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet31

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet

Mental bokföring och rädsla för att pengarna tar slut gör att pensionärer unnar sig bara hälften av det som de skulle. Utdelande tillgångar ökar användningen av pengar och gör livet rikare.