Våra samtal om pengar är ju sjukt trista!

Tre tips för roligare pengasamtal från Ramit Sethi

Hur går pengamötena hemma till? Ler vi, ger vi varandra komplimanger och high-fives på mötena? Vilka signaler om pengar sänder vi till barnen? Är vi på väg mot vårt rika liv? Det är frågor som vi diskuterar utifrån Ramit Sethis senaste bok “Money for couples”. För oss blev det … intressant.

Avsnitt 392. Senast uppdaterad 7 månader sedan (2025-10-16) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (392) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Referens: Saknas.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 7 månader sedan (2025-10-16) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

I veckans avsnitt får du våra höjdpunkterna från Ramits bok som vi båda tyckte var jättebra. Istället för att recensera den kapital för kapital, så valde vi att göra några av övningarna och “testen” som var lite av Veckorevyn-typ: “Vilken pengapersonlighet är du?” eller “Hur går era ekonomimöten till?”

Man kan skratta lite åt det, men för oss var det värdefullt. En av de stora behållningarna för mig (jan) var att våra ekonomimöten i hushållet är trista. Lite som Ramit frågar; på det senaste mötet ni hade: log ni? gav ni varandra en komplimang? high-fivade? rörde ni vid varandra? skrattade ni? firade ni?

Svaret för oss är nej, nej, nej, och nej. Sjukt trist. För det första har vi dem inte särskilt regelbundet eftersom det är ju ett område “som fungerar”. I den mån vi har det så är det mest att inkludera varandra på nivån “vem lämnar barnen i veckan” och det är långt ifrån den bilden som i alla fall jag fick utifrån Ramits bok. Att det skulle kunna vara något att se fram emot, något inspirerande och att se fram emot. Nu är det så vuxet att hälften kunde vara nog.

Vi pratar även om de fyra pengapersonligheterna drömmaren, undvikaren, optimeraren och oroaren. För Caroline var det nog en insikt eftersom jag såg henne som en personlighet hon inte såg sig själv som. Personligheten blev väldigt illustrativ när vi diskuterar hennes julklapp i min mening.

Därutöver gör vi flera andra övningar såsom att börja utforska en aspekt av ett rikt liv, vilka pengasignaler vi sänder och vill sända till barnen och vi fastnar på övningen “Vad skulle göra det kommande decenniet riktigt minnesvärt?”

Avslutningsvis, som vanligt med oss blir det lite rörigt, väldigt live och vi framstår säkert som lite puckade som inte ser vad som pågår. Men å andra sidan så tänker jag att det är väl så det är lite för oss alla från tid till annan. Vi har inte koll på det vi inte har koll på. Därav att det ska bli spännande att se vad du och andra ser och hör i avsnittet.

Vanliga frågor

Varför är våra pengasamtal så tråkiga?
Vad är en pengapersonlighet?
Varför ska båda i förhållandet vara involverade i ekonomin?
Vad är skillnaden mellan mental bokföring och att se hela ekonomin?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Konkreta saker du kan göra nu

Kunskap, tips och råd är meningslösa om man inte omsätter dem i praktiken. Här får du ett par konkreta förslag som du kan göra antingen redan nu eller på lite sikt.

Börja nästa pengasamtal med en komplimang

1 minut

Boka ett månatligt ekonomimöte med din partner

30 minuter

Fira nästa ekonomiska framgång med high-five eller annan ritual

5 minuter

Communityns kommentarer

Nedan följer 8 av totalt 57 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂

  1. Avatar för angaudlinn

    Heja er och heja Ramit! Jag gillar hans lagom Lyxfällanmässiga attityd.
    (jag får lyssna imorgon) :smiley: :+1:

  2. Avatar för simino

    Intressant!! Har inte lyssnat ännu, men det här låter som en utmärkt etikettering av olika ekonomipersonligheter. När man ser dem uppställda så blir det lätt att förstå varför optimeraren med sina sjutton excelblad inte alls når drömmaren och tvärtom. Man kan också tänka sig att vissa kombinationer gör ekonomisk planering särskilt komplicerad.

  3. Avatar för Melwa

    Intressant avsnitt, jag är nog alla personligheterna av olika grad. :see_no_evil:

    Eurojackpot anyone? :wink:

    Ska bli intressant att se hur Carolines boendekalkyl blir, tror själv ni bor billigare i ert hus nu än en trea i Malmö. Gissar att ett arbetsrum/gästrum kommer behövas när barnen flugit ut.

    Ni får göra en egen variant av en kollograf! Det är himla kul att nå ny milstolpe ganska ofta och få pepp av andra!

    Så fixa konkreta delmål, både privata, ekonomiska och personlig utveckling!

    Sen, förslag på firande!
    • Tomtebloss, med glass, tyst, gott och festligt!
    • Champagne eller bubbel!
    • Spa!
    • Dejtnight med aktivitet, bowling, minigolf, mysterier, go-cart, osv.
    • Utflykter i friluftsområden med familjen.
    • Köpa blommor!
    • Bjud polare på mat och dessert!

    Sen, boka in lite resor och miljöombyten i år! Nya intryck är mysigt!

    Ni har en stående inbjudan till kolonilotten, bara hojta om ni vill komma på grillkalas. :blush::cherry_blossom:

  4. Avatar för janbolmeson

    Ja, verkligen! Och att vissa förstärker varandras beteenden som tex kombo oroare / drömmare eller som i mitt fall oroare och carolines undvikare.

  5. Avatar för Spektral

    Med tanke på att Marks and Spencer inte har några butiker i USA, så gissar jag att Jan läst brittiska utgåvan där de ”översatt” en motsvarande amerikansk butikskedja.

  6. Avatar för Erik71

    Brukar par ha ekonomimöten? Jag kan förstå att man kan behöva ha det om man har en ansträngd ekonomi och verkligen behöver planera för alla pengar som kommer in, och går ut, men annars?

    Jag tycker att det är roligt med ekonomi och kan gärna ha ekonomimöten hemma men min hustru har inte samma intresse. Om vi skulle ha ekonomimöten skulle de säkert bli trista och då är det bättre att inte ha möten när vi egentligen inte behöver ha det.

    Vill hon köpa något dyrt ansvarar hon för det och vill jag köpa något dyrt ansvarar jag för det. När vi ska köpa något lite dyrare tillsammans, senast en soffa, blir vi överens om vad vi ska köpa utan att prata om det ekonomiska. Är vi överens om köpet är det underförstått att även priset är okej.

    Jag är som jag redan har sagt den intresserade så jag sköter min ekonomi själv och de gånger hon vill ha hjälp med det ber hon mig. När vi träffades för snart 30 år sedan hade hon inget sparande och då hjälpte jag henne att starta upp ett automatiskt sparande och nu är även hon vad de flesta skulle kalla “rik” trots låglönejobb.

    Det fungerar bra även utan ekonomimöten men som jag sa, för många kan det nog behövas.

  7. Avatar för C.R.E.A.M

    “Du har blivit bättre, absolut, men jag upplever fortfarande att du inte skiljer på resultat- och balansräkning.”

    Episkt citat.

    Bra avsnitt!

  8. Avatar för Ballongpinne

    Tror aldrig vi haft det, tillsammans i 15 år.

    Ser framför mig hur jan förberett powerpoint och allt. :sweat_smile:

  9. Avatar för DuPontus

    Måste ju bara bli ett avsnitt kring detta med lägenhet vs hus!! Allt annat vore att tappa bollen framför vidöppet mål och missa B-högen nämnd i avsnittet :grin::grin::partying_face:

  10. Avatar för DuPontus

    Hade gärna hört fler svar från Jan, mycket blev Carolines svar o Jans reflektion på dem.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Avsnitt 466. Lagomfällan28
#466
1 tim 21 min

Lagomfällan: när livet är okej, men något ändå saknas

Stefan och Zandra har gjort allt rätt. God ekonomi, mer tid med barnen, mindre lönearbete. Ändå har livet blivit lite platt. Så ser lagomfällan ut och så tar man sig vidare.

S&P Dow Jones Indices (2026) Europe Persistence Scorecard: Year-End 2025.36

Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025

Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .

Löneväxla för att gå i pension tidigare37
#K65
21 min

Löneväxla för att gå i pension tidigare

Är löneväxling värt det 2026? Gränsen går vid 56 087 kr. Pensionsexperten Monica Sjödin förklarar fallgropen som kan kosta dig nästa löneförhöjning.

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet31

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet

26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.

Finansbranschens tre stora problem26
#465
1 tim 44 min

Finansbranschens tre stora problem

Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet38

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet

Mental bokföring och rädsla för att pengarna tar slut gör att pensionärer unnar sig bara hälften av det som de skulle. Utdelande tillgångar ökar användningen av pengar och gör livet rikare.