Utmaning: spara inte i januari!
Varför du bör unna dig avkastningen ibland
Om du sparat i globala indexfonder under 2024, är sannolikheten stor att du har tjänat lite pengar. Vi är av åsikten att pengar är en resurs att användas för att göra livet rikare. Ett sparande är på samma sätt bara en uppskjuten konsumtion eller användning av pengarna.
Utmaning: spara inte i januari! Avsnitt K45 Varför du bör unna dig avkastningen ibland. Publicerat 9 månader sedan.
Avsnitt K45. Senast uppdaterad 2 månader sedan (2025-08-19) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Du kan lyssna på detta avsnitt (K45) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast.
Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.
Referens: Saknas.
Det finns 53 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.
Precis som det tar tid och kräver träning att spara, kräver det träning att bli duktig på att använda sina pengar på ett sådant sätt att de gör livet rikare. Med tanke på att du borde ha lite vinst i portföljen från förra året, vill vi ge dig en liten utmaning kring att en liten del av pengarna (eller en månads nysparande) till att göra livet lite rikare.
Vi hoppas att du tackar ja till utmaningen! 🙂
Jan och Caroline
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Konkreta saker du kan göra nu
Kunskap, tips och råd är meningslösa om man inte omsätter dem i praktiken. Här får du ett par konkreta förslag som du kan göra antingen redan nu eller på lite sikt.
Ta ut 1-5% av din portföljavkastning denna månad
Hoppa över denna månads sparande om du hellre vill
Reflektera över balansen mellan spara och njuta i ditt liv
Använd uttaget till något som gör livet rikare - fika, bio eller middag
Communityns kommentarer
Nedan följer 5 av totalt 53 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂
Missa inte något – få våra uppdateringar
till din inkorg!
Få tillgång till våra senaste bästa tips, verktyg, avsnitt, videor, grafer och studier – direkt i din mejl!
- Notis till din mejl när vi släpper något nytt
- Kostnadsfritt, du kan sluta när du vill
- Någon gång i veckan
Om inte formuläret ovan visas, klicka här!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Modell för att investera genom hela livet
Sparkvoten är viktigare än fondvalet (Vanguard, 2025).


All historisk avkastning 1870-2015
Sammanställning av den amerikanska riksbanken för aktier, räntor och bostäder (Jordà, 2019).


Rekord på börsen hänger i gäng
Om du väntar på en börsnedgång riskerar du att missa år av uppgång.


Julkalender för dig och din tonåring
Ge din tonåring en bra ekonomisk start i livet, sätt igång en pengamaskin och få en ursäkt att prata om ekonomi, sparande och investeringar.


Färre än hälften av alla aktier slår index
Av amerikanska börsens 500 st största aktier, hur många var bättre än snittet?.
















