Hitta dina värderingar

Gör livet rikare genom att aktivt jobba med dina värderingar | Supporterexklusivt

Våra värderingar är en del av livskompassen som pekar på vad som är viktigt på riktigt i vårt liv. De är anledningarna till att vi trivs med vissa människor, situationer och saker. På samma sätt beror ofta skav i livet att en eller flera värderingar inte får komma till uttryck. Genom att ha koll på värderingarna blir det extremt mycket enklare att leva ett rikare liv och använda sina pengar i linje med det.

Utmaningen är att de flesta av oss sällan går och funderar på vilka som är våra 10 viktigaste värderingar. Vi går och låter värderingarna styra livet lite omedvetet och ”by default” när vi egentligen lika gärna kan använda dem medvetet och ”by design”. Det gör livet både enklare, roligare och mer fyllt av liv.

Därför har vi skapat denna värderingsövning som bygger på många års forskning om ”core values”. Med hjälp av den kommer du kunna identifiera dina viktigaste värderingar.

Dessa värderingar kommer du sedan kunna använda till att titta på livet och ställa dig frågor såsom:

  • Får jag utlopp för dessa värderingar i min vardag? På jobbet, på fritiden, hemma?
  • Om det är knökigt i livet, vilken av de viktiga värderingarna saknas?
  • Vad skulle en person som är [modig / lekfull / generös] göra i denna situation?
  • Om jag skulle använda 1.000 kr för att motionera en värdering, vad skulle jag kunna göra?
  • Vilka är mina partners viktigaste värderingar?

och så vidare. Det blir väldigt tydligt att t.ex. om man tycker att hälsa är viktigt, men inte får träna, då kommer livet kännas knökigt. Om man har frihet som en värdering och har mycket möjlighet att påverka sin arbetssituation så mår man bra. Om man har prestigelöshet som värdering är det jättejobbigt med människor som tycker att prestige är viktigt och så vidare.

EXKLUSIVT FÖR VÅRA SUPPORTRAR – denna övning ingår utan kostnad för våra fantastiska supportrar som står i klacken och gör RikaTillsammans möjligt. Du kan självklart engångsköpa den. Om du är supporter, då hittar du värderingsövningen här.

Om du har några frågor, säg gärna hej i forumet.

Lycka till,
Jan Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Jan och Caroline Bolmeson26

Ska jag dela upp bolånet - ja eller nej?

Korta svaret: Generellt sett är svaret nej.

Event: gör ett eget årsbokslut för 202535

Event: gör ett eget årsbokslut för 2025

6 januari 2026: digital Livsplansträff för dig som är supporter.

Snittavkastning per månad på börsen33

Snittavkastning per månad på börsen

Inget att lägga vikt vid men ändå ganska roligt. Amerikanska börsen sedan 1950.

De nya 3:12-reglerna: en genomgång med skattejuristen Anders Fridlund37
#439
1 tim 14 min

De nya 3:12-reglerna

En genomgång med skattejuristen Anders Fridlund.