Rikedom i livet – värdena som går bortom pengar

Ett tankespjärn om pengar och lycka

Tänk om meningen med livet är att skapa minnen med människor man tycker om och som man kan bli nostalgisk över som gammal. Tänk om meningen med livet inte är att dö som rikast på kyrkogården? Ändå är det dit de flesta av oss som sparar är på väg…

Avsnitt 341. Senast uppdaterad 7 månader sedan (2025-09-30) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (341) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Referens: Saknas.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 7 månader sedan (2025-09-30) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Även om vi pratar väldigt mycket om privatekonomi, sparande och investeringar är jag ganska klar över att pengar inte är allt. Pengar är en resurs av flera (t.ex. tid, hälsa, energi m.m.) som vi har att balansera för att skapa ett rikt liv för oss själva – oavsett vad rikt innebär för just dig.

Pengar löser vissa problem och skapar vissa möjligheter. Det är svårt att betala hyra med kärlek, samtidigt som det är svårt att använda pengar för att få bra relationer. Min tro är att en välmående privatekonomi handlar om att en balans mellan trygghet och frihet idag och i framtiden. Samtidigt upplever jag att extremt få sparar balanserat.

Väldigt många sparar alldeles för lite och borde verkligen spara mer för framtiden. Men, ganska många – särskilt här på RikaTillsammans – sparar också alldeles för mycket. Jag inkluderad. Då kan man fråga sig – är det något fel med att spara för mycket? Det direkta och rationella svaret är nej. Ju mer resurser, desto bättre. Bättre med mer pengar än för lite. Eller? :wink:

Det är det här som veckans avsnitt handlar om. Det är ett avsnitt som jag tror att många av er här på bloggen inte kommer att hålla med om, men ni får det här tankespjärnet av kärlek i alla fall. Ser fram emot både protester och tillrop i kommentarerna nedan! :heart:

Hälsningar,
Jan och Caroline

Vanliga frågor

Hur vet jag om jag sparar för mycket eller för lite?
Vad är emotionell avkastning på pengar?
Vad menas med tidsfönster i livet?
Hur skapar jag en livskompass?
Vad är peak-förmögenhet och varför är det viktigt?
Hur balanserar jag sparande för trygghet med att leva livet nu?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Nedan följer 9 av totalt 69 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂

  1. Avatar för Fnorrbart

    Detta ser jag fram emot att lyssna på :+1::nerd_face::+1: vi värdesätter verkligen tid framför allt annat, men har ändå svårt att värdera den i pengar.

  2. Avatar för axr

    27:44 Jan förklarar FIRE

  3. Avatar för Anonym

    Jag tror på en medelväg i livet, där det inte är extremt åt något håll, likt jämförelsen med ”den glada motionären” på gymmet, som tränar för att må bra, tror jag att jämförelsen kan göras i vanliga livet och i privatekonomin.

    Spara lagom, absolut, men vad är lagom? Jo, den nivån som gör att du inte gör avkall på saker i livet som ger dig värde, bara för att spara. Men även åt andra hållet, att du sparar för lite, för att konsumtionsdraget är för starkt åt det mer onödiga hållet, så det gäller att komma fram till, vad ger mig glädje, vad kan jag avvara, när kan jag använda pengarna och till vad, hur mycket sparas för att matcha mina planer i framtiden.

    Jag gillar det här exemplet: Spendera extravagant på saker som skänker dig glädje, precis som att du snålar lika hårt på saker som inte ger dig glädje. Den balansen kan vara svår att finns för vissa.

    Att spara för tryggheten och framtiden är viktigt, eftersom det öppnar dörrar för saker i framtiden, saker som verkligen kan skänka dig glädje.

    För egen del sparar jag lagom för min livsstil, sett till vad jag vill i livet, som möjliggör lite tidigare pension, eller att gå ner i arbetstid när jag känner för det.

    Mycket kan man förenkla, speciellt för nybörjare, men jag fortsätter att föreslå lättaste lösningen för dom.

    Tryggheten= Sparkonto
    Framtiden= Globalfond

    Livet är oförutsägbart, så ta hand om tiden, genom att spendera pengar, men framförallt tid på värdeskapande saker med barn, familj, föräldrar, sambo och vänner, men ha en grund att stå på gällande ekonomin, både nu och i framtiden.

    Har nyligen fått ett annat jobb, som erbjuder bättre tider, mer utveckling och roligare uppgifter, så att jag kan umgås mer med barnen, regelbundet, men också som ger mig mer stimulans i vardagliga livet, på bekostnad av lönen som ger några tusen mindre i lön, vilket jag tycker själv är en bra prioritering.

  4. Avatar för Kalle

    Gillade övningen som jag tror kom från Die with zero?

    Rita en triangel på ett papper.

    Skriv Hälsa, Pengar och Tid i varsin hörna.
    Markera sen i triangeln var du befinner dig idag
    Gör en plan för hur du ska hamna i mitten.

  5. Avatar för Wiktor1

    Med tanke på hur vi går in på området lycka och livsglädje kan det vara värt för trådläsarna att ta en titt på vad sveriges egna lyckoprofessor säger i ämnet!

  6. Avatar för Vagabond

    Precis! Han börjar fatta grejjen nu.

    FIRE-Janne! :+1:

  7. Avatar för Melwa

    Litet stavfel? Ska nog stå små! :blush:

  8. Avatar för Melwa

    Ska kika imorgon på avsnittet! Låter lovande! :raised_hands:

  9. Avatar för Libertas

    Haha, ja. När jag såg graferna funderade jag på hur Jan skulle få ihop det här utan att förespråka FIRE. Jag föreslår att vi inte berättar att det är FIRE han förespråkar så att han först får vänja sig vid tanken av att innebörden av FIRE är en bra ide. :slight_smile:

  10. Avatar för AC72

    Helt i linje med hur jag har tänkt det. :fire:
    Från tid är pengar till pengar är tid.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet37

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet

26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.

Finansbranschens tre stora problem28
#465
1 tim 44 min

Finansbranschens tre stora problem

Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet40

Pensionärer spenderar för lite av sparkapitalet

Mental bokföring och rädsla för att pengarna tar slut gör att pensionärer unnar sig bara hälften av det som de skulle. Utdelande tillgångar ökar användningen av pengar och gör livet rikare.

Jan och Caroline Bolmeson40

Jämför bolåneränta 2026: Se din faktiska ränta direkt

Bolåneräntan är ofta familjens enskilt största utgift. Och samtidigt en av få utgifter där du kan sänka kostnaden med ett kort samtal, eller ett par knapptryck. Skillnaden mellan bankerna är större än de flesta tror, och enligt Finansinspektionen är det bara 3 av 10 svenskar som regelbundet jämför sin ränta.

SPIVA Europe Year-End 202536

SPIVA Europe 2025

100 procent av nordiska fonder slog inte sitt index på 10 år. 98% av globala fonder slog inte index. Tolfte SPIVA-rapporten i rad pekar åt samma håll.

Jan och Caroline Bolmeson tillsammans med Lysas grundare Patrik Adamson och Emilie Andersson40

Lysa: vår recension efter 7 år och 10 miljoner i sparande

Så här tänker vi om Lysa efter hundratals samtal i communityn och eget sparande. Slutsats: bäst för de flesta oavsett om du är nybörjare med 1 000 kr eller expert men av helt olika anledningar.