Ekonomiska misstag som vi och andra har gjort

Det här avsnittet är en fristående fortsättning på avsnitt #200 där vi började prata om våra och andras ekonomiska misstag. Huvudpoängen är nog mest att inse att misstag är en del av processen och att ha empati med att både man själv och andra gör så gott man kan och fattar så fort man hinner. :slightly_smiling_face:

Avsnitt 203. Senast uppdaterad 7 månader sedan (2025-08-24) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (203) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Precis som i förra avsnittet handlar det även om att ge sig själv utrymme att vissa saker ingår i ”spelet”. En sådan sak är att t.ex. man kommer alltid ifrågasätta sig själv och sina beslut. Man kommer att alltid att kunna ångra sig. Man kommer alltid ha kunnat göra saker tidigare, köpt mer eller inte köpt alls, sålt tidigare eller inte sålt alls och så vidare. Ångerns tempel är något vi alla som investerar pengar kommer besöka från tid till annan.

På samma sätt kan man inte öva på att inte göra misstag. Det man kan träna på är: hur snabbt kommer jag upp på hästen igen efter att jag har trillat av den? Det vill säga hur snabbt hämtar jag mig, hur duktig är jag på att identifiera vad som gick fel, lära mig det jag behöver lära mig och göra min investeringsprocess bättre.

Att investera handlar alltid om att fatta beslut utan en komplett information och således blir processen viktigare än utfallet. Utfallet kommer alltid påverkas av externa faktorer utanför vår kontroll som t.ex. slump. Det är ju därför utfallet inte alltid kan användas för att utvärdera beslutet. Något vi pratat om många gånger tidigare, t.ex. i avsnittet om Paradox of skill.

Saker vi diskuterar i avsnittet är bland annat:


Anledningar till att jag inte är jätteförtjust i utdelningsbolag
Huruvida det är ett misstag eller ej att vara strategisk i karriären
Synen på att man t.ex. spenderat pengar på resor och bränt pengarna
Misstaget att ibland mentalt separera resultat- och balansräkningen
Hur vi tillskriver pengar olika värde
Behovet att vara inkluderad även om man inte ansvarar för ekonomin

och mycket annat. Många gånger handlar det också mest om att bara se att vi inte är själva om att ha gjort dessa misstag och att det inte är hela världen. 🙂

Nästa vecka kommer vi göra en kort uppföljning på vårt avsnitt om att tjäna extra pengar och därefter blir det återbesök av Eric Strand för prat om inflation, guld och annat roligt.

Tack för att du följer oss!
Jan och Caroline

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Ska jag ta CSN-lån även om jag inte behöver pengarna?
Hur farligt är daytrading egentligen?
Vad är mental bokföring och hur påverkar det mig?
Är det fel att vara sparsam?
Varför gör jag samma misstag om och om igen?
Ska jag starta enskild firma eller aktiebolag?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Senaste nytt på RikaTillsammans

Bästa Svenssonbilen? Tankar om EX60? | Läsarfrågor och bilmarknaden 2026 med Erik Naessén40
#459
1 tim 6 min

Bästa Svenssonbilen? Tankar om EX60?

Läsarfrågor och bilmarknaden 2026 med Erik Naessén.

Köp, byt eller leasa bil på ett klokt sätt | 20 tips med bilexperten Erik Naessén37
#458
31 min

Köp, byt eller leasa bil på ett klokt sätt

20 tips med bilexperten Erik Naessén .

Äktenskapsförord: 11 saker att veta | Med familjejuristen Anna Juteryd34
#457
42 min

Äktenskapsförord: 11 saker att veta

Jurist Anna Juteryd reder ut vanliga missförstånd.

Testamente: allt du behöver veta | Med familjejuristen Anna Juteryd32
#456
1 tim 15 min

Testamente: allt du behöver veta

Med familjejuristen Anna Juteryd.

Event: Grundläggande karaktärsdrag med Moa Diseborn 24 mars29

Event: Grundläggande karaktärsdrag

24 mars: webbinar med Moa Diseborn .