Ombalansering 2021 och uppdatering av fondportföljerna

Årets uppdatering av våra fyra billiga, breda och forskningsbaserade fondportföljer. Använd dem gärna som inspiration för ditt sparande.

Avsnitt 186. Senast uppdaterad 6 månader sedan (2025-08-24) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (186) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Förändringarna i årets fondportföljer är högst marginella. Fokus har legat på enkelhet, låg avgift och hög riskspridning. Den stora nyheten för i år är ett ökat fokus på bankkonto med insättningsgaranti istället för räntefonder. Självklart har vi även uppdaterat Excel-mallen för 2021 så att du kan ombalansera på ett enkelt sätt.

====
Express-version på ca 7 minuter av avsnittet finns här:

Vår stående rekommendation är att använda en fondrobot som t.ex. LYSA. Det är det bästa alternativet för de flesta. Trots att vi anses vara experter använder vi en fondrobot. Kombinationen av smidighet, pris och en portfölj som man inte kan sätta ihop själv överväger merkostnaden på ca 0.1 – 0.2 procent.

Det finns dock situationer då en fondrobot inte är ett alternativ, eller då man vill göra en egen portfölj. I det här avsnittet går vi genom våra fyra modellportföljer. Tre av dem är skapade för att komplettera varandra och det enda som skiljer är risknivån. Utöver det har vi en specialportfölj, RikaTillsammans-portföljen, vars syfte är att den alltid ska gå plus.

Vi hävdar inte att dessa portföljerna är de enda portföljerna som fungerar, vi påstår inte heller att de nödvändigtvis är de bästa eller ens att du borde ha dem. Men, och det är viktigt, vi påstår att de fungerar, de går i linje med den forskning som finns och de fungerar som en bra bas att ta avstamp från. Framförallt kan du följa tankeprocessen, både här i artikeln och i forumet för de olika portföljerna.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Behöver jag verkligen ombalansera om förändringarna är så små?
Varför har ni guld i alla portföljer när det inte ger någon avkastning?
Kan jag använda portföljerna om jag har 10 miljoner kronor?
Varför rekommenderar ni fondrobotar när ni har egna portföljer?
Hur fungerar riskpremier mellan olika tillgångsslag?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

451 nybörjare26
#451
56 min

Tio ekonomitips för nybörjaren 2026

Saker vi önskar att vi visste om pengar tidigare .

Investmentbolag: vara eller icke-vara i sparandet?36

Investmentbolag: vara eller icke-vara i sparandet?

Event 24 februari med André Granström om för- och nackdelar och tankar kring investmentbolag i ett klokt sparande.

449. 5 experter: Reflektion på börsåret 2025 och tips inför 202628
#449
1 tim 34 min

Börsåret 2025 med fem experter

Tankar om börsåret och tips inför 2026.

Jan och Caroline Bolmeson31

Finansiella rådgivare vi rekommenderar

Våra tips på hur du kan använda ekonomisk rådgivning för att göra din ekonomi och liv rikare. Rätt rådgivning kan ge upp till 3% högre avkastning och mindre ekonomisk stress och oro.