Vad är pengar?

En enkel fråga utan ett enkelt svar…

Reklam för Pacific Fonder AB. Alla använder vi pengar. Vi vill ha pengar, vi tänker på dem och vi arbetar för att få dem. Pengar hjälper oss att få det vi behöver och det vi önskar. Men alldeles för sällan ställer vi oss frågan: Vad är pengar? Hur fungerar pengar? Vad är risken med dem? Hur har pengar fungerat genom historien och hur fungerar de nu? Det är ungefär som med hälsa, vi funderar inte på det så länge vi är friska.

Avsnitt 73 | Publicerat 7 år sedan.

warning

Reklam för AuAg Fonder AB som därmed gör allt annat på RikaTillsammans också möjligt. Läs mer om våra tankar kring samarbeten.

Avsnitt 73. Senast uppdaterad 4 månader sedan (2025-08-27) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (73) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

I dagens avsnitt diskuterar vi konceptet pengar med Eric Strand från Pacific Fonder AB som visade sig ha samma funderingar som vi. Det är ganska spännande att en ganska enkel fråga ”Vad är pengar?” inte har ett enkelt svar…

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Vad betyder det att bara 10% av pengarna finns?
Vad är bail-in och hur påverkar det mig?
Är kort räntefond verkligen säkrare än bankkonto?
Vad är skillnaden mellan bra och dåliga lån?
Hur ska jag skydda mina pengar?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Genomgång av de bästa fonderna 202627
#K58
34 min

Genomgång av de bästa fonderna 2026

Tittlyssna på vår sammanställning av de bästa fonderna att spara och investera i 2026.

Bästa fonderna31

Bästa fonderna 2026

Vilken fond ska man välja? Tips och förslag på fonder vi och communityn gillar med bäst odds för högst avkastning över tid.

Event: reflektion på börsåret 2025 och tips inför 202628

Event: reflektion på börsåret 2025 och tips inför 2026

15 januari: FikaTillsammans med analytikern André Granström från VQM. .

Spara rätt och lätt med fondroboten Lysa 202638
#446
1 tim 6 min

Spara rätt och lätt med fondroboten Lysa 2026

Det bästa sparandet enligt oss för både nybörjaren och experten.

Hold the dip | Köp-behåll är bättre än buy-the dip31

Hold the dip

Köp-behåll är bättre än buy-the dip (AQR, 2025).