Har ni gjort slut med Länsförsäkringar Global?

Nej, det har vi inte, men den har gått och blivit lite sämre enligt oss

Länsförsäkringar Global Index är fortfarande en superbra fond som vi fortsätter köpa varje månad. Valet mellan olika globala indexfonder handlar mest om dagsform – så länge fonden är bred, billig och passiv spelar det inte så stor roll vilken du väljer.

Har ni gjort slut med Länsförsäkringar Global? Nej, det har vi inte, men den har gått och blivit lite sämre enligt oss Publicerat 7 månader sedan.

warning

Riskinfo: Detta videoklipp diskuterar en eller flera investeringar som t.ex. fonder. Investeringar innebär alltid en risk. Värdet på dina pengar kommer både att öka och minska. I värsta fall kan du förlora hela ditt insatta kapital. Det finns inga garantier. Och, allt detta är okej. Risk är det vi får betalt för. Vissa investerar baserat på tidigare avkastning, men breda och passiva fonder med låga avgifter tenderar ge bäst framtida resultat. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som finansiell rådgivning. Läs mer i våra villkor.

Senast uppdaterad 6 månader sedan (2025-08-25) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.

Referens: Saknas.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Har RikaTillsammans slutat rekommendera Länsförsäkringar Global Index?
Ska jag byta från Länsförsäkringar Global Index till DNB Global Index?
Vad är viktigast när man väljer global indexfond?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Senaste nytt på RikaTillsammans

451 nybörjare28
#451
56 min

Tio ekonomitips för nybörjaren 2026

Saker vi önskar att vi visste om pengar tidigare .

Investmentbolag: vara eller icke-vara i sparandet?34

Investmentbolag: vara eller icke-vara i sparandet?

Event 24 februari med André Granström om för- och nackdelar och tankar kring investmentbolag i ett klokt sparande.

449. 5 experter: Reflektion på börsåret 2025 och tips inför 202639
#449
1 tim 34 min

Börsåret 2025 med fem experter

Tankar om börsåret och tips inför 2026.

Jan och Caroline Bolmeson31

Finansiella rådgivare vi rekommenderar

Våra tips på hur du kan använda ekonomisk rådgivning för att göra din ekonomi och liv rikare. Rätt rådgivning kan ge upp till 3% högre avkastning och mindre ekonomisk stress och oro.