Spiltan Global Investmentbolag: hiss eller diss?
Historisk avkastning garanterar inte framtiden
Investmentbolagsfonder som Spiltan Global introducerar risk man inte får betalt för jämfört med breda indexfonder. Trots svenska investmentbolags historiska framgångar visar forskningen att avvikelser från marknadsviktade fonder ger sämre riskjusterad avkastning.
Publicerat 1 år sedan.
Viktig info: Detta videoklipp diskuterar en eller flera investeringar som t.ex. fonder. Ett sparande i linje med forskningens rekommendationer har historiskt sett varit framgångsrikt. Det finns mycket som talar för att så även kommer vara framgent, men det finns inga garantier. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning.
Alla investeringar innebär risk och kan både öka och minska i värde. Investera inte pengar du inte har råd att förlora. Men, var inte heller överdrivet rädd för risken eftersom det är den som vi får betalt för. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som individuell finansiell rådgivning.
Denna sida är författad av Jan Bolmeson per 2025-07-30. Vi är fristående från nämnda bolag och värdepapper; ingen ersättning har utgått om ej annat anges tydligt med reklammärkning. Här kan du se de fonder och värdepapper vi äger och som vi har investerat i.. Tidigare omnämningar finns som etikett här eller längre ned på sidan. Vi avser inte följa upp detta innehåll regelbundet. Läs mer i våra villkor.
Senast uppdaterad 11 månader sedan (2025-07-30) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.
Referens: Saknas.
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Varför jag inte gillar Spiltan Global
Jag är inte jätteförtjust i Spiltan Global Investmentbolag och äger inte fonden själv. Min argumentation bygger på att forskningen säger att avvikelser från att äga hela marknaden introducerar en risk man inte får betalt för - det vill säga att den riskjusterade avkastningen blir sämre.
Svenska investmentbolags unika position
I Sverige är vi väldigt förtjusta av investmentbolag. Historiskt finns det typ inga sektorer eller bolag som har gått lika bra som de svenska investmentbolagen - de har prylat index. Men detta är unikt för Sverige och gäller inte investmentbolag i Finland, Tyskland, Kanada eller USA.
Ratos-exemplet och historikens lärdom
Runt 2008 var inte Investor poppis utan Ratos var superpoppist. Det kom till och med en bok om svenska investmentbolag. Men det har inte gått superbra för Ratos sedan dess, vilket visar att historisk avkastning inte garanterar framtida avkastning.
Argumenten jag inte köper
Folk argumenterar för att investmentbolag har riktiga ägare, långsiktigt perspektiv, onoterade bolag och multipelarbitrage. Men marknaden har redan tagit hänsyn till detta. Varför skulle just dessa aktier gå bättre än marknaden i snitt?
Min slutsats om riskjusterad avkastning
Oddsen för att få bäst avkastning i förhållande till den risk man tar är fortfarande med breda, billiga globala indexfonder. Investmentbolag kan ge högre avkastning, men förmodligen till högre risk. Jag pratar om oddsen för den avkastning jag kan få i förhållande till risken.
"Avvikelser från att äga hela marknaden introducerar en risk man inte får betalt för"
"Till och med Warren Buffett har i tioårsperioden gått sämre än index"
"Historisk avkastning är inte en garanti för framtida avkastning"
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Missa inte något – få våra uppdateringar
till din inkorg!
Få tillgång till våra senaste bästa tips, verktyg, avsnitt, videor, grafer och studier – direkt i din mejl!
- Notis till din mejl när vi släpper något nytt
- Kostnadsfritt, du kan sluta när du vill
- Någon gång i veckan
Om inte formuläret ovan visas, klicka här!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Rikedomsskiftet: fyra faser och sex skiften för ett rikare liv
Avsnitt 474 med Moa Diseborn: get rich, stay rich, live rich och leave rich – och de sex förflyttningar som tar dig mellan dem.


Skuldsatt: när obetalda lån blev en lysande affärsidé
Ett avsnitt med journalisten Lena Pettersson, om varför 400 000 svenskar är fast hos Kronofogden, hur systemet är riggat emot dem och de fördomar vi andra har om dem. .


Vår parterapeut Tommy Waad om tillit, pengabråk och tysta män
Problem i en parrelation handlar sällan om det man först tror oavsett om pengar, sex eller närvaro. Efter vårens egna sessioner bjöd vi in Tommy på återbesök. .


Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar
Här är priset för att sälja indexfonden och flytta pengarna till bankkontot i försök att tajma marknaden. Jämförelse av svenska börsen och bankkonto.


Rika har samma problem, bara med fler nollor
Lär känna vår kollega Oliver Allemog som får RikaTillsammans att rulla i kulisserna.














