Frågor & svar – våra ärligaste pengar-snack

Vi svarar på era frågor som handlar om både högt och lågt

I dagens video svarar vi på era tittarfrågor. Det är allt från vilka argument som är mest frustrerande att möta kring aktiva fonder, om vi har förändrat vår investeringsstrategi till om vi har en anställning vid sidan av. Det blir högt och lågt och vi hoppas att du uppskattar dagens lite mer lätta avsnitt. Nästa vecka är vi tillbaka med en uppdaterad version av fyra-hinkar-principen. Då blir allt som vanligt igen. 🙂

Frågor & svar – våra ärligaste pengar-snack Avsnitt 189 Vi svarar på era frågor som handlar om både högt och lågt. Publicerat 4 år sedan.

Avsnitt 189. Senast uppdaterad 3 månader sedan (2025-08-24) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (189) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

I vår community på Patreon har vi i veckan besök av Carl Amfelt från TIN Fonder. Det blir ett tillfälle att ställa frågor eller bara lyssna med. Vi spelar in avsnittet, men det publiceras bara på Patreon. Läs mer:
/ rikatillsammans

Tack för den här veckan och på återseende i nästa!
Jan och Caroline

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Är det dumt att köpa bostad när priserna är så höga?
Varför kritiseras Lysas avgifter?
Varför tar det så lång tid att köpa och sälja fonder?
Ska man ha bitcoin eller kryptovalutor i portföljen?
Hur ser fondrobotarnas framtid ut?
Vad ska man diversifiera med förutom aktier, räntor och guld?
Varför ifrågasätter ni indexfonder efter att ha förespråkat dem så länge?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Jan och Caroline Bolmeson28

Ska jag dela upp bolånet - ja eller nej?

Korta svaret: Generellt sett är svaret nej.

Event: gör ett eget årsbokslut för 202540

Event: gör ett eget årsbokslut för 2025

6 januari 2026: digital Livsplansträff för dig som är supporter.

Snittavkastning per månad på börsen33

Snittavkastning per månad på börsen

Inget att lägga vikt vid men ändå ganska roligt. Amerikanska börsen sedan 1950.

De nya 3:12-reglerna: en genomgång med skattejuristen Anders Fridlund26
#439
1 tim 14 min

De nya 3:12-reglerna

En genomgång med skattejuristen Anders Fridlund.