Är det en AI-bubbla på börsen?

2025 är fullt av frågor som pockar på uppmärksamhet: AI-bubbla, USA-dominans i portföljerna, geopolitisk oro. Det är förståeligt att man undrar om man borde göra något annorlunda med sina investeringar.

Är det en AI-bubbla på börsen? Publicerat 2 månader sedan.

Senast uppdaterad 1 dag sedan (2026-03-31) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.

Referens: Saknas.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Men det fina med en global indexfond är att den representerar snittet av vad miljontals investerare tycker just nu – och alla de vet redan om AI-bubblan, Trumps agerande och resten av nyheterna. När vi ändrar vår strategi baserat på dessa faktorer säger vi egentligen att vi vet något som alla de andra inte håller med om. Det kräver ett ganska stort självförtroende – och marknaden har en beprövad förmåga att göra investerare ödmjuka.

Istället för att försöka tajma marknaden eller optimera portföljen baserat på nyheter är det mer värdefullt att fokusera på det vi faktiskt kan kontrollera: hur stor buffert vi har, hur mycket vi sparar varje månad och hur flexibla vi är med när vi behöver pengarna. Det är dessa faktorer som avgör utfallet, inte om vi byter fond den här månaden.

En viktig poäng är att indexfonden anpassar sig automatiskt när marknaden ändrar åsikt – vi behöver inte aktivt göra det åt den. Så om situationen inte förändrats och målet är detsamma, är det oftast bäst att hålla kursen.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Pengar på kontot dagen innan löning33

Pengar på kontot dagen innan löning

15% av svenskarna har tomt på kontot dagen innan lön. .

Tips kring köpa och sälja bolag, göra exit eller än hellre inte sälja | Med Fredrik Olsson38
#461
1 tim 36 min

Sälj inte ditt bolag, belåna det istället!

20 tips inför köp, sälj och utveckling företag.

FikaTillsammans om börsläget just nu37

FikaTillsammans om börsläget just nu

Tankar om Iran-kriget, olja och dess påverkan med André Granström.

Bästa Svenssonbilen? Tankar om EX60? | Läsarfrågor och bilmarknaden 2026 med Erik Naessén29
#459
1 tim 6 min

Bästa Svenssonbilen? Tankar om EX60?

Läsarfrågor och bilmarknaden 2026 med Erik Naessén.

Köp, byt eller leasa bil på ett klokt sätt | 20 tips med bilexperten Erik Naessén38
#458
31 min

Köp, byt eller leasa bil på ett klokt sätt

20 tips med bilexperten Erik Naessén .