Det är så lätt att lägga våra värderingar i barns beslut

Vi delar en personlig historia från förskolan som många föräldrar kan känna igen sig i. Dottern hade valt en röd strumpa och en blå – och den omedelbara reaktionen var oro för vad pedagogerna skulle tänka. Kommer de se en förälder utan koll?

Det är så lätt att lägga våra värderingar i barns beslut Publicerat 2 månader sedan.

Senast uppdaterad 27 dagar sedan (2025-12-15) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.

Referens: Saknas.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Sammanfattning

Men här kommer vändningen: barnet själv var stolt och nöjd över att ha fått välja sina egna strumpor. Det som kändes som ett problem för föräldern var en seger för barnet.

Den enkla observationen leder till en kraftfull självinsikt: förvånansvärt ofta pekar fingret tillbaka på oss själva. Vår oro handlar mer om vårt eget behov av att framstå som kompetenta än om barnets faktiska välmående.

Detta är en påminnelse om att stanna upp och fråga sig: vems behov försöker jag egentligen tillgodose just nu?

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Genomgång av de bästa fonderna 202632
#K58
34 min

Genomgång av de bästa fonderna 2026

Tittlyssna på vår sammanställning av de bästa fonderna att spara och investera i 2026.

Bästa fonderna34

Bästa fonderna 2026

Vilken fond ska man välja? Tips och förslag på fonder vi och communityn gillar med bäst odds för högst avkastning över tid.

Event: reflektion på börsåret 2025 och tips inför 202628

Event: reflektion på börsåret 2025 och tips inför 2026

15 januari: FikaTillsammans med analytikern André Granström från VQM. .

Spara rätt och lätt med fondroboten Lysa 202639
#446
1 tim 6 min

Spara rätt och lätt med fondroboten Lysa 2026

Det bästa sparandet enligt oss för både nybörjaren och experten.

Hold the dip | Köp-behåll är bättre än buy-the dip32

Hold the dip

Köp-behåll är bättre än buy-the dip (AQR, 2025).