Investera brett och gå därefter och titta på fotboll! ⚽🤣
Hur tycker nobelpristagaren Richard Thaler att man ska spara? Jo, investera brett och gå därefter och titta på fotboll! ⚽🤣
2022 gjorde Morningstar en längre intervju med Richard Thaler. I dessa 38 sekunder som vi klippte ned intervjun till säger han:
“Den smarte småspararen rekommenderas att ha en diversifierad portfölj och sedan lämna den ifred. Jag säger alltid till folk, ignorera marknaden, titta på fotboll och det är säkrare för dig. Nu är det förstås vettigt att ombalansera och sådant, men att försöka tajma marknaden, det är jag inte smart nog att göra.”
För dig som har följt oss länge är det här absolut ingenting nytt. Det går i linje med det som vi alltid tjatar om för den som vill ha bra sparande med fokus på att ge sig själv bäst sannolikhet att tjäna pengar över tid:
”Månadsspara regelbundet, långsiktigt och automatiskt i en billig, bred, global och passiv aktieindexfond eller fondrobot (avgift max 0.4%). Balansera risken med ett sparkonto med insättningsgaranti eller en billig, bred, och valutasäkrad och passiv räntefond. Sitt därefter still i båten. Var lat, passiv, oengagerad, ointresserad och oinloggad för att om 10-20 år, sannolikt ha tjänat mer pengar än de flesta. Gå och titta på fotboll.”
Just den sista biten med att gå och titta på fotboll är vår vink till Thaler. Äras ska den som äras bör. Så nu vet du var just den lilla avslutande meningen kommer från. 😎
Tack för att du hänger, följer, gillar och delar vidare!
Jan
PS. … och gillar man som jag inte fotboll (heja Malmö MFF) så går det så klart att göra något helt annat än att titta på fotboll. 🤣
Investera brett och gå därefter och titta på fotboll! ⚽🤣 Publicerat 1 år sedan.
Senast uppdaterad 8 månader sedan (2025-05-29) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.
Referens: Saknas.
Missa inte något – få våra uppdateringar
till din inkorg!
Få tillgång till våra senaste bästa tips, verktyg, avsnitt, videor, grafer och studier – direkt i din mejl!
- Notis till din mejl när vi släpper något nytt
- Kostnadsfritt, du kan sluta när du vill
- Någon gång i veckan
Om inte formuläret ovan visas, klicka här!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Tio ekonomitips för nybörjaren 2026
Saker vi önskar att vi visste om pengar tidigare .


Om börsen, guld, silver och livet med Eric Strand
Supporter-avsnitt.


Investmentbolag: vara eller icke-vara i sparandet?
Event 24 februari med André Granström om för- och nackdelar och tankar kring investmentbolag i ett klokt sparande.


Börsåret 2025 med fem experter
Tankar om börsåret och tips inför 2026.


Hjälp, jag har råd men vågar inte spendera!
Med Moa Diseborn .


Finansiella rådgivare vi rekommenderar
Våra tips på hur du kan använda ekonomisk rådgivning för att göra din ekonomi och liv rikare. Rätt rådgivning kan ge upp till 3% högre avkastning och mindre ekonomisk stress och oro.











