Man kan lära gamla hundar sitta!

Från ointresserad till plan på tidig pension

I flera år tjatade min son (nu 29) att jag skulle lyssna på er, han är väldigt ekonomiintresserad, vilket jag inte alls var.

Tillslut och av anledning som jag inte kommer ihåg (kanske när han hjälpte mig hitta modellportföljer) började jag läsa på forumet själv och framförallt lyssna på er podd! Den har blivit som ett beroende och jag har börjat tycka ekonomi är riktigt kul. Jag började spara i Avanza och även i fondrobot via Lysa. (Check!)

Jag är 59 år och har haft väldigt stor nytta av avsnitten med pensionsvinkling.

Varför skriva och berätta detta för er?

Jo, jag har ett jobb, välbetalt, som jag egentligen älskar, men arbetsmängden har blivit helt sinnessjuk. Jag ser andra värden i livet och nu, och delvis tack vare era program som jag lyssnat på, funderat och även fått mod att våga tänka annorlunda.

Min nuvarande plan är att fortsätta jobba heltid tills jag är 60, därefter minska till 50 % (högst) och sluta jobba vid 61. Jag kommer troligen inte ta ut pension förrän 65, och ”brygga” med privatsparande.

Så – ja, man kan lära gamla hundar sitta!

Inskickat av Maria, 12 mars 2024. Tack för att du delar med dig och vad roligt att din son tillslut fick in dig på helt nya tankar. Klok son du har! 😊

Senaste nytt på RikaTillsammans

Event: Att identifiera och leva i linje med det som är viktigt på riktigt27

Event: Att identifiera och leva i linje med det som är viktigt på riktigt

3 mars: Ett praktiskt webbinar om ett rikare liv, livskompassen och värderingar med Moa Diseborn.

Sluta välja fonderna som gått bra, de är framtida förlorare26

Sluta välja fonderna som gått bra, de är framtida förlorare

Studie gick genomgång av 3 662 fonder under 30 år och konstaterar bl.a. fonder med 1 stjärna överpresterar mot fonder med 5 stjärnor. (Gao, J. & Yao, J. 2025).

Event: tankar om guld- och silverpriset, livet och världsekonomin 202626

Event: tankar om guld- och silverpriset, livet och världsekonomin 2026

10 februari: FikaTillsammans med fondförvaltaren Eric Strand.

K60. Fondrobot eller indexfond – vilket är bäst? (Lysa, Opti eller göra det själv)34
#K60
44 min

Fondrobot eller indexfond?

Vad är egentligen bäst?.

Vilken ändring i sparandet gör störst skillnad?38

Vilken ändring i sparandet gör störst skillnad?

Är det att öka månadssparandet? Att sänka totalavgiften i portföljen? Är det att sluta pilla och undvika beteendemisstag, eller att höja startbeloppet? Prova utifrån din situation!.