Både mitt bankkonto och mitt liv* har blivit rikare**

Uppfostrad i en familj där pengarna knappt räckte till

Jag är uppfostrad i en familj där pengarna knappt räckte till. De pengar som blev över lades i ett vanligt bankkonto, börsen var för ”de rika” och något alldeles för riskfyllt. Jag är 25 nu och har såklart fortsatt med samma invanda rädsla kring pengar och ekonomi. Om jag pratat med mina föräldrar om ekonomi har stalltipset alltid varit ”spara, spara, spara”.

Jag är extremt tacksam över er pod. Fram till några år sen låg mina pengar på ett bankkonto i princip utan ränta. Idag (typ hundra avsnitt senare) är ekonomi jätteroligt och jag har ett stabilt långsiktigt sparande på ett ISK. Dessutom vågar jag använda mina pengar idag till det jag tycker är viktigt, vilket jag skulle säga kanske är den största vinsten. Förut sparade jag allt jag kunde, nu använder jag pengar till att leva det liv jag vill. Kontentan blir att både mitt konto och mitt liv blivit rikare tack vare er, så tack verkligen.

Skrivet av Emil den 12 maj 2024. Tack för att du delar med dig Emil och grattis till dina insikter! 💫

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Historisk avkastning för guld, aktier och räntor40

Historisk avkastning för guld, aktier och räntor

Årlig nominell snittavkastning per tillgångsslag 1928 - 2025.

Genomgång av de bästa fonderna 202626
#K58
34 min

Genomgång av de bästa fonderna 2026

Tittlyssna på vår sammanställning av de bästa fonderna att spara och investera i 2026.

Bästa fonderna28

Bästa fonderna 2026

Vilken fond ska man välja? Tips och förslag på fonder vi och communityn gillar med bäst odds för högst avkastning över tid.

Event: reflektion på börsåret 2025 och tips inför 202638

Event: reflektion på börsåret 2025 och tips inför 2026

15 januari: FikaTillsammans med analytikern André Granström från VQM. .

Spara rätt och lätt med fondroboten Lysa 202631
#446
1 tim 6 min

Spara rätt och lätt med fondroboten Lysa 2026

Det bästa sparandet enligt oss för både nybörjaren och experten.