Börja all-in eller månadsspara?

Frågan med två korrekta svar; därför blir tipset: prova både och!

En av de vanligaste frågorna när man ska börja spara är om man ska börja med att sätta in alla oinvesterade pengarna på en gång, eller om man ska sprida ut dem över tid, t.ex. som ett månadssparande. Det är en fråga som har både ett matematiskt och ett känslomässigt svar.

  • Matematiskt är det mest korrekt att investera allt på en gång, det är statistiskt rätt i två av tre fall. Ju längre tid pengarna får jobba, desto bättre.
  • Känslomässigt är det däremot mest korrekt att sprida ut det över tid. Inget är så jobbigt som att investera och så går det ner direkt, t.ex. 30% på 30 dagar som under Covid.

Därför brukar vi rekommendera att 50-50-regeln som ofta låter oss göra både och. Investera lite idag och investera resten löpande. För dig som vill nörda i teorin och studierna finns det både ett fördjupningsavsnitt och en studie från Vanguard.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 4 månader sedan (2025-10-15) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Ska jag investera hela arvet på en gång eller sprida ut det?
Gäller regeln även när börsen är högt värderad som nu?
Vad är skillnaden mellan DCA och lump sum investing?
Kan jag tajma marknaden och vänta på en nedgång?
Varför känns det så jobbigt att förlora pengar?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Event: Grundläggande karaktärsdrag med Moa Diseborn 24 mars31

Event: Grundläggande karaktärsdrag

24 mars: webbinar med Moa Diseborn .

Börsen är mer koncentrerad än på 27 år, men det spelar ingen roll!33

Börsen är mer koncentrerad än på 27 år, men det spelar ingen roll!

Ska du minska exponeringen mot tech och USA i portföljen? Forskningen säger nej. (Kritzman, 2025).

Tio ekonomitips för den erfarne spararen 202627
#452
46 min

Tio ekonomitips för den erfarne spararen 2026

För dig som kommit en bit på den ekonomiska resan och har koll på grunderna.

451 nybörjare38
#451
56 min

Tio ekonomitips för nybörjaren 2026

Saker vi önskar att vi visste om pengar tidigare .