Finansiell rådgivning: var inte dumsnål

Träffa 2-3 finansiella rådgivare och hör deras åsikt

Min upplevelse är att många skulle må bra av en finansiell rådgivare. Jag har sett så många exempel på folks portföljer där en finansiell rådgivare skulle gjort stor skillnad. Inte i att välja bättre fonder eller investeringar – utan i att hantera risken och balansen mycket bättre – något som egentligen är mycket viktigare.

Jag uppelever att många gör misstaget att man är snål och tycker att en finansiell rådgivare som tar 0.5 – 1% om året är dyrt, men samtidigt har man gjort fel i portföljen som kostar en 2-3% om året – eller än värre, man tar en sådan risk att man kan förlorar jättestora delar av sitt kapital.

Om du är på nivå 3+ eller högre med några hundratusen eller miljoner i finansiellt kapital, unna dig 2-3 möten med finansiella rådgivare och hör vad de säger. Första mötet är nästan alltid kostnadsfritt och förutsättningslöst. Alla behöver vi en second opinion.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 4 månader sedan (2025-10-09) av Jan Bolmeson.

Ytterligare några tankar

Jag har sett alla varianter – hos folk som har mycket pengar / lite pengar, är intresserade / är ointresserade – det är väldigt svårt att få alla delar rätt. Någon hade tänkt rätt på tillgångsnivå mellan aktier / räntor, men sedan köpt helt kassa räntor och aktier. Istället för breda räntefonder satt man med enskilda obligationer.

Någon annan hade rätt aktier och räntor, men totalt fel tillgångsfördelning. Det vill säga att man hade undvikit misstaget ovan med enskilda obligationer, däremot hade man alldeles för hög risk. Jag har även sett problemet med för låg risk – inte minst hos mig själv: ”Avsnitt 371. Jan, släpp taget om handbromsen.”

Avslutningsvis tror jag också att många underskattar hur skönt det är att slippa lägga tid och energi på sitt sparande och ekonomiska frågor. Att ha någon att ringa till eller mejla som säger tydligt och rakt vad man bör eller inte bör göra utifrån sin situation och de mål man har.

Och ja, jag själv använder finansiell rådgivare. Jag hade gjort för mycket misstag också.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Investmentbolag: vara eller icke-vara i sparandet?34

Investmentbolag: vara eller icke-vara i sparandet?

Event 24 februari med André Granström om för- och nackdelar och tankar kring investmentbolag i ett klokt sparande.

449. 5 experter: Reflektion på börsåret 2025 och tips inför 202626
#449
1 tim 34 min

Börsåret 2025 med fem experter

Tankar om börsåret och tips inför 2026.

Jan och Caroline Bolmeson39

Finansiella rådgivare vi rekommenderar

Våra tips på hur du kan använda ekonomisk rådgivning för att göra din ekonomi och liv rikare. Rätt rådgivning kan ge upp till 3% högre avkastning och mindre ekonomisk stress och oro.