Du kan inte både ha en ursäkt och ett resultat samtidigt

Del 2 av 5

I dagens video fortsätter vi samtalet från #126 om de inre framgångsfaktorerna för ett rikare liv och för att bli rikare genom att tjäna mer pengar. Vi tror nämligen att en uthållig och hållbar framgång kommer i skärningspunkten mellan de inre och yttre faktorerna för framgång.

Avsnitt 127. Senast uppdaterad 7 månader sedan (2025-08-25) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Innehållsförteckning

Du kan lyssna på detta avsnitt (127) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Del 1. • #126 – Allt i livet är bara ett resultat a…
Del 3. • #129 – Din inkomst står i direkt proportio…
Del 4. • #137 – Önska inte att det var enklare, öns…
Del 5. • #141 – Tänk om det både går att ha kakan o…

Vi fortsätter samtalet utifrån T. Harv Ekers bok ”The Secrets of the Millionaire Mind” och delar med oss av våra egna erfarenheter, tolkningar och upplevelser av hans så kallade ”wealth principles”. Det handlar således inte om sant/falskt, bra/dåligt eller ens rätt eller fel. Det är en inbjudan till ett tankespjärn för att eventuellt få nya perspektiv och tankar. Det är först genom att tänka nytt och sedan göra nytt som man kan få nya eller annorlunda resultat.

De resonemang som vi pratar om i det här avsnittet bland annat följande:
Teorin om den finansiella termostaten
Först när man observerar sina tankar slipper man autopiloten
Om vi ändå ska välja våra tankar, varför inte välja stödjande sådana?
Skapar jag mitt liv eller händer livet mig?
Pengar är både extremt viktiga och totalt oviktiga
Du kan inte både ha ett resultat och en ursäkt samtidigt
Om ditt mål är att ha det komfortabelt lär du inte bli rik
De flesta vet inte vad de vill i livet
Skillnaden på att vilja, bestämma sig och åta sig något

Precis som förra veckan hoppas vi att du uppskattar det här lite ”pratigare” och undersökande avsnittet. Många av dessa inre principerna är på många sätt betydligt svårare att prata om än ”yttre” verktyg som nyckeltal, studier eller verktyg men de är minst lika viktiga. Om inte viktigare.

En av de stora insikterna för mig i det här avsnittet var verkligen skillnaden på att vilja, bestämma sig och åta sig något. Jag vill sjukt många saker i mitt – jag vill ha bra relationer, jag vill ha framgång, jag vill ha en vältränad kropp, jag vill x. Men att bara vilja gör ingen skillnad. När det t.ex. handlar om en ”vältränad kropp” så har jag inte bestämt mig för att göra det som krävs. Jag äter fortfarande glass, rör mig för lite och hittar på ursäkter för att inte träna. Således att bara vilja gör ingen som helst skillnad.

På nästa nivå insåg jag att jag just nu inte har något område i livet som jag är åtagen eller ”committad”. Åtagen på det sättet som han pratar om det i boken. Typ att man är redo att göra ALLT som krävs. Att det inte finns någon annan väg. Det finns ingen återvändo. Att antingen lyckas man eller ”you die trying”. Det som man i många kulturer kallar för ”the way of the warrior”. Det var intressant och lite sorgligt samtidigt.

Nästa vecka kommer vi bryta av inför det tredje avsnittet i serien med ett avsnitt om elavtal, elbolag och tips för att minska sin elkonsumtion och därmed sin elräkning. Vi lovar att det kommer vara betydligt mer konkret och hand-son. Tack för den här veckan.

Som vanligt ser vi väldigt mycket fram emot era kommentar. 👍😎
Jan och Caroline

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Vad är en finansiell termostat?
Hur slutar jag skylla på andra för min ekonomiska situation?
Varför får jag inte det jag säger att jag vill ha?
Hur kan jag observera mina tankar utan att döma?
Är alla tankar verkligen en investering eller kostnad?
Vad betyder det att pengar är viktiga där de fungerar?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Senaste nytt på RikaTillsammans

Pengar på kontot dagen innan löning35

Pengar på kontot dagen innan löning

15% av svenskarna har tomt på kontot dagen innan lön. .

Tips kring köpa och sälja bolag, göra exit eller än hellre inte sälja | Med Fredrik Olsson28
#461
1 tim 36 min

Sälj inte ditt bolag, belåna det istället!

20 tips inför köp, sälj och utveckling företag.

FikaTillsammans om börsläget just nu38

FikaTillsammans om börsläget just nu

Tankar om Iran-kriget, olja och dess påverkan med André Granström.

Bästa Svenssonbilen? Tankar om EX60? | Läsarfrågor och bilmarknaden 2026 med Erik Naessén37
#459
1 tim 6 min

Bästa Svenssonbilen? Tankar om EX60?

Läsarfrågor och bilmarknaden 2026 med Erik Naessén.

Köp, byt eller leasa bil på ett klokt sätt | 20 tips med bilexperten Erik Naessén29
#458
31 min

Köp, byt eller leasa bil på ett klokt sätt

20 tips med bilexperten Erik Naessén .