Guld – Tips till dig som vill köpa, sälja och investera i guld

Guld har i flera tusen år varit en form av pengar, en värdebevarare, en försäkring och inte minst en investering. Guld är dessutom intressant på grund av allt som det inte är. Den här artikeln är en sammanfattning av mina erfarenheter av att köpa guld, sälja guld och investera i guld. Även om guld ofta kritiseras är det svårt att argumentera mot en liten andel om ca 5 procent av sparandet i guld. Den gör nämligen en portfölj lite bättre.

Den här videon är en sammanfattning av mina erfarenheter av att köpa guld, sälja guld och investera i guld. Även guld ofta kritiseras är det svårt att argumentera mot en liten andel om ca 5 procent av sparandet i guld. Den gör nämligen en portfölj lite bättre.

warning

Riskinfo: Detta avsnitt berör en eller flera olika typer av investeringar. Investeringar innebär alltid en risk. Värdet på dina pengar kommer både att öka och minska. I värsta fall kan du förlora hela ditt insatta kapital. Det finns inga garantier. Och, allt detta är okej. Risk är det vi får betalt för. Vissa investerar baserat på tidigare avkastning, men breda och passiva fonder med låga avgifter tenderar ge bäst framtida resultat. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som finansiell rådgivning. Läs mer i våra villkor.

Denna artikel kan innehålla sponsrade länkar. Vår tanke kring samarbeten.

Avsnitt 68. Senast uppdaterad 5 månader sedan (2025-08-27) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (68) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 2 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Hur mycket guld bör man ha i sin portfölj?
Vilket är det billigaste sättet att köpa guld?
Varför har silver 25% moms men inte guld?
Hur förvarar man fysiskt guld säkert?
Fungerar guld verkligen som krissäkring?
Är det inte dumt att äga något som inte ger avkastning?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Senaste nytt på RikaTillsammans

Event: Att identifiera och leva i linje med det som är viktigt på riktigt27

Event: Att identifiera och leva i linje med det som är viktigt på riktigt

3 mars: Ett praktiskt webbinar om ett rikare liv, livskompassen och värderingar med Moa Diseborn.

Sluta välja fonderna som gått bra, de är framtida förlorare33

Sluta välja fonderna som gått bra, de är framtida förlorare

Studie gick genomgång av 3 662 fonder under 30 år och konstaterar bl.a. fonder med 1 stjärna överpresterar mot fonder med 5 stjärnor. (Gao, J. & Yao, J. 2025).

Event: tankar om guld- och silverpriset, livet och världsekonomin 202627

Event: tankar om guld- och silverpriset, livet och världsekonomin 2026

10 februari: FikaTillsammans med fondförvaltaren Eric Strand.

K60. Fondrobot eller indexfond – vilket är bäst? (Lysa, Opti eller göra det själv)39
#K60
44 min

Fondrobot eller indexfond?

Vad är egentligen bäst?.

Vilken ändring i sparandet gör störst skillnad?34

Vilken ändring i sparandet gör störst skillnad?

Är det att öka månadssparandet? Att sänka totalavgiften i portföljen? Är det att sluta pilla och undvika beteendemisstag, eller att höja startbeloppet? Prova utifrån din situation!.