Är du modig nog för en spar-utmaning nu i januari?
Är du modig nog för en spar-utmaning nu i januari?
Om du sparat i globala indexfonder under 2024, är sannolikheten stor att du har tjänat lite pengar. Vi är av åsikten att pengar är en resurs att användas för att göra livet rikare. Ett sparande är på samma sätt bara en uppskjuten konsumtion eller användning av pengarna.
Precis som det tar tid och kräver träning att spara, kräver det träning att bli duktig på att använda sina pengar på ett sådant sätt att de gör livet rikare. Med tanke på att du borde ha lite vinst i portföljen från förra året, vill vi ge dig en liten utmaning kring att en liten del av pengarna (eller en månads nysparande) till att göra livet lite rikare.
Vi hoppas att du tackar ja till utmaningen! 🙂
Är du modig nog för en spar-utmaning nu i januari? Publicerat 1 år sedan.
Senast uppdaterad 6 månader sedan (2025-07-18) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.
Referens: Saknas.
Missa inte något – få våra uppdateringar
till din inkorg!
Få tillgång till våra senaste bästa tips, verktyg, avsnitt, videor, grafer och studier – direkt i din mejl!
- Notis till din mejl när vi släpper något nytt
- Kostnadsfritt, du kan sluta när du vill
- Någon gång i veckan
Om inte formuläret ovan visas, klicka här!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Höjdpunkterna: emotionella sidan av pengar och rikedom
Med Moa Diseborn .


Event: Att identifiera och leva i linje med det som är viktigt på riktigt
3 mars: Ett praktiskt webbinar om ett rikare liv, livskompassen och värderingar med Moa Diseborn.


Sluta välja fonderna som gått bra, de är framtida förlorare
Studie gick genomgång av 3 662 fonder under 30 år och konstaterar bl.a. fonder med 1 stjärna överpresterar mot fonder med 5 stjärnor. (Gao, J. & Yao, J. 2025).


Event: tankar om guld- och silverpriset, livet och världsekonomin 2026
10 februari: FikaTillsammans med fondförvaltaren Eric Strand.


Vilken ändring i sparandet gör störst skillnad?
Är det att öka månadssparandet? Att sänka totalavgiften i portföljen? Är det att sluta pilla och undvika beteendemisstag, eller att höja startbeloppet? Prova utifrån din situation!.














