Hur stor buffert bör man ha? đŸ€”

Hur stor buffert bör man ha? đŸ€”

Det klassiska rÄdet som ofta nÀmns i media Àr tre mÄnadslöner som buffert. Det Àr ett bra rÄd men rÄdet Àr faktiskt snart 50 Är gammalt och Àr baserat pÄ snittlÀngden en amerikan var arbetslös. MissförstÄ oss rÀtt, det Àr INGET fel i att ha 3 mÄnadslöner pÄ kontot, det Àr mer Àn de flesta har.

Men, vi tÀnker att idag Àr det 2024, vi bor i Sverige, vi har ett lite annat vÀlfÀrdssystem och man kan faktiskt unna sig fler perspektiv.

1ïžâƒŁ UtgĂ„ frĂ„n tolv mĂ„naders utgifter

2ïžâƒŁ Dra ifrĂ„n alla garanterade inkomster du har i perioden (som uppsĂ€gningstid, A-kassa och inkomstförsĂ€kring).

Exempelvis om du har tre mĂ„naders uppsĂ€gningstid ger det dig 12-3 = 9 mĂ„nader och om du har A-kassa + inkomstförsĂ€kring pĂ„ 90% innebĂ€r det 9-(9*0.9) = 1 mĂ„nads utgifter att tĂ€cka. ✅

Med det hĂ€r tĂ€nket kan du fĂ„ en lite bĂ€ttre storlek pĂ„ bufferten och sĂ€tta resterande pengar i arbete, t.ex. i en bred, passiv och billig global aktieindexfond / fondrobot. PĂ„ det sĂ€ttet minskar du alternativkostnaden. 📈

Det hĂ€r och mycket annat pratar vi om i avsnitt #342 som handlar om allt du behöver veta om buffert (och förmodligen lite till). 🙈

Som vanligt kan du:
▾Lyssna pĂ„ avsnittet dĂ€r poddar finns (#342)
▾Titta pĂ„ det pĂ„ Youtube
▾LĂ€sa artikeln pĂ„ hemsidan rikatillsammans.e
▾Följa diskussionen i forumet

Vi hoppas att du gillar det!
Jan och Caroline

Hur stor buffert bör man ha? đŸ€” Publicerat 1 Ă„r sedan.

Senast uppdaterad 5 mÄnader sedan (2025-05-29) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se pÄ Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-lÀnkar Àr tillgÀngliga för tillfÀllet.

Referens: Saknas.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi Ă€gs inte av nĂ„gon bank, tar inte emot presstöd, sĂ€ljer inte rĂ„dgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men ocksĂ„ helt beroende av dig och vĂ„r community.

Om du gillar det vi gör fĂ„r du gĂ€rna supporta oss – genom att bli mĂ„nadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss pĂ„ en digital kaffe.

Som tack fÄr du tillgÄng till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi bÄde klokare och rikare. LÀs mer.

Tack för att du hejar pÄ oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

FrÄn 49 kr/mÄnad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi bÄde klokare och rikare dag för dag. Tack pÄ förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt pÄ RikaTillsammans

Rekord pÄ börsen hÀnger i gÀng38

Rekord pÄ börsen hÀnger i gÀng

Om du vÀntar pÄ en börsnedgÄng riskerar du att missa Är av uppgÄng.

Fyra-hinkar-modellen 2026 | Del 1 av 2 31
#436
1 tim 1 min

Fyra-hinkar-modellen 2026

Tittlyssna pÄ vÄrt avsnitt som ger dig en introduktion till fyra-hinkar-modellen.

Julkalender för dig och din tonÄring29

Julkalender för dig och din tonÄring

Ge din tonÄring en bra ekonomisk start i livet, sÀtt igÄng en pengamaskin och fÄ en ursÀkt att prata om ekonomi, sparande och investeringar.

Antal SP500-aktier som slagit SP500-indexsp500-3×4

FÀrre Àn hÀlften av alla aktier slÄr index

Av amerikanska börsens 500 st största aktier, hur mÄnga var bÀttre Àn snittet?.

Valutarisk: sambandet mellan nominellt och realt vĂ€rdecurrency-risk-3×4

Valutarisk: sambandet mellan nominellt och realt vÀrde

Prova sjÀlv och se vad som hÀnder nÀr valutakursen för den svenska kronan förÀndras.

Bild frĂ„n avsnitt 345.435. Valutarisk (1080×1350)
#435
1 tim 56 min

Valutarisk i indexfonder Àr till stor del en illusion!

Den verkliga risken ligger i din lön, dina kostnader och ditt bolÄn.