Arvsregler vid barn från tidigare förhållande
Tänk på att särkullbarn har rätt till att få ut sitt arv direkt
Ett supervanligt ekonomiskt misstag som många gör är att inte tänka på att om man har barn från ett tidigare förhållande och man går bort, då ska dessa ”särkullbarn” ha sitt arv direkt.
Det kan få stora ekonomiska konsekvenser om man lever i ett nytt förhållande – extra stora om man är sambos – på grund av arvsreglerna. Om man bor med en partner och har gemensamma barn och man går bort, då får barnen arvet, men din partner har full förfoganderätt. Så är det inte med särkullbarnen.
Låt oss ta ett scenario. Man har tre barn, varav ett särkullbarn. Man bor med sin nya partner och är gifta och har ett gemensamt hus värt 6 miljoner, belånat med 3 miljoner, fördelat 50/50. Om man går bort då får dödsboet hälften, 3 miljoner och 1.5 miljoner i lån. Dvs. ett värde på 1.5 miljoner. Då ska särkullbarnet ha 0.5 miljoner direkt när arvet skiftas ut medan 1 miljon går till ens partner via förfoganderätten.
Om det då inte finns en livförsäkring för att täcka detta belopp så kan det ställa ens partner i en väldigt tuff ekonomisk situation. Därav att vi alltid rekommenderar att man ska ha en livförsäkring om man har särkullbarn. Detta gäller oavsett särkullbarnens ålder.

























Bara en liten “korrigering” som troligen är mer av en semantisk fråga, för om man är gift och en av makarna går bort så ärver efterlevande maka/make allt med fri förfoganderätt under hela sin livstid.
De gemensamma barnen ärver sedan både den avlidna föräldern och den efterlevande makan/maken med det som finns kvar och blir dödsbodelägare efter sist avliden förälder. Men det finns inget som säger att efterlevande make/maka måste spara något visst belopp efter den först avlidna. Det enda man inte får göra är att testamentera bort arvet och de gemensamma barnen ärver det som finns kvar när sist avlidna förälder går bort.
Detta förutsätter att paret är gifta, annars har de gemensamma barnen rätt att få ut sitt arv direkt.
Tänkvärd och lite läskig läsning för alla ogifta par med gemensamma barn:
Om scenariot är att om man är gift och och ena partner tex mannen går bort.
Mannen har ett barn - särkulle barn.
Paret har ett hus som ägs gemensamt och ett bo lån, samt gemensamt sparkapital (ISK/KF/Sparkonton).
Hur delas det då upp mellan makan och särkulle barnet?
Givet att inget testamente eller äktenskapsförord finns så delas nettotillgångarna 50/50 mellan makan och särkullbarnet.