Läsarfrågor och intervju med Eric Strand

Reklam för AuAg Fonder AB. I dagens video svarar Eric Strand på många av era tittarfrågor kring guld, det ekonomiska läget i världen och samt av sina egna tankar. Vi diskuterar räntefondernas vara eller icke-vara, att det nu är det bästa läget att köpa guld sedan 1971, hur man vågar stå kvar när man investerar i något som de flesta inte tror på och inte minst vårt favoritämne om motpartsrisker.

Avsnitt 109 | Publicerat 6 år sedan.

Avsnitt 109. Senast uppdaterad 6 månader sedan (2025-08-26) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (109) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Jag kan även rekommendera att läsa kommentarerna på bloggen, där Eric Strand svarar på fler frågor till följd av avsnittet.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Är guld en bra investering när det inte ger utdelning?
Hur mycket guld bör man ha i portföljen?
Vad är skillnaden mellan ETFS Physical Gold och AvaGuld?
Är guldinvesteringar miljövänliga?
När är det bäst att köpa guld?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Börsen är mer koncentrerad än på 27 år, men det spelar ingen roll!26

Börsen är mer koncentrerad än på 27 år, men det spelar ingen roll!

Ska du minska exponeringen mot tech och USA i portföljen? Forskningen säger nej. (Kritzman, 2025).

Tio ekonomitips för den erfarne spararen 202632
#452
46 min

Tio ekonomitips för den erfarne spararen 2026

För dig som kommit en bit på den ekonomiska resan och har koll på grunderna.

451 nybörjare27
#451
56 min

Tio ekonomitips för nybörjaren 2026

Saker vi önskar att vi visste om pengar tidigare .

Investmentbolag: vara eller icke-vara i sparandet?31

Investmentbolag: vara eller icke-vara i sparandet?

Event 24 februari med André Granström om för- och nackdelar och tankar kring investmentbolag i ett klokt sparande.

449. 5 experter: Reflektion på börsåret 2025 och tips inför 202632
#449
1 tim 34 min

Börsåret 2025 med fem experter

Tankar om börsåret och tips inför 2026.