Sex nivåer av rikedom

Det är högst individuellt hur rik man känner. Därför svarar vi alla t.ex. olika på frågan ”vad är mycket/lite pengar för dig?”. I dagens video går vi genom ett sätt att se på det med hjälp av sex olika nivåer av rikedom.

Sex nivåer av rikedom Avsnitt 132 . Publicerat 5 år sedan.

Avsnitt 132. Senast uppdaterad 2 månader sedan (2025-08-25) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (132) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Dessa nivåer har vi inte hittat på själva utan de är resultatet av den diskussion som pågått på nätet sedan augusti. Då intervjuades nämligen grundaren till kommunikationsverktyget Slack, Stewart Butterfield, i podden ”How I built this”. På frågan om alla hans ekonomiska bekymmer var lösta nu när han var miljardär resonerade han om olika nivåer av rikedom.

Dessa nivåer har sedan förfinats av andra ekonomibloggare såsom Ben Carlson, HumbleDollar, OfDollarsAndData m.fl. för att landa i följande:

  1. Alla utgifter spelar roll
  2. Det spelar ingen roll vad livsmedel kostar
  3. Det spelar ingen roll vad resturangbesök kostar
  4. Det spelar ingen roll vad resor kostar
  5. Det spelar ingen roll vad boendet kostar
  6. Inga utgifter spelar någon roll

Det intressanta med dessa nivåerna är att de blir relativa och kopplar både det matematiska och känslomässiga på samma sätt. Att t.ex. få 100 000 kr kan göra att man förflyttar sig från nivå 1 till nivå 2. Men 100 000 kr kommer göra att man går från nivå 4 till nivå 5. I avsnittet diskuterar vi även hur t.ex. jag och Caroline kan ha olika syn på vilken nivå vi själva befinner oss på – beroende på om man tittar på siffrorna eller känslan.

Vi diskuterar även den relativa påverkan av ett enskild beslut på de olika nivåerna, hur det hänger ihop med humankapitalet och att vi ändå behöver ha en reality check. De flesta människor i Sverige befinner sig på lägre nivå än man tror. Svea Ekonomi släppte en undersökning som visar att 27 % av svenskarna klarar inte en oväntad utgift på mer än 5 000 kronor. För var femte svensk går smärtgränsen redan vid 3 000 kronor. Dessutom, bara var tionde person äger aktier i Sverige och hushållens totala medianportfölj, den mittersta portföljen efter storleksordning, för privatpersoner boendes i Sverige, låg på 42 000 kr.

Även om det inte känns så, så är tillhör du förmodligen en väldigt liten andel av den rikaste delen av den svenska befolkningen eller är på väg dit. Annars hade du inte följt vår kanal. Det är bara värt att komma ihåg att när man ibland pratar om den rikaste procenten i världen/Sverige, så vill man gärna tro att det är någon annan. 👍😎

Tack för den här veckan och God Jul/Fortsättning! 🎅
Jan och Caroline

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 2 månader sedan (2025-08-25) av Jan Bolmeson.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Vad är de sex rikedomsnivåerna?
Varför jämför jag fortfarande priser när jag har god ekonomi?
Hur tar jag mig från en nivå till nästa?
Vad är skillnaden mellan humankapital och finansiellt kapital?
Var befinner sig genomsnittssvensken på skalan?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns tankar, tips och inspel

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Senaste nytt på RikaTillsammans

Antal nedgångar i SP500 sedan 195030

Börskrascher är inte så ovanliga som man tror

Antal nedgångar i SP500 sedan 1950.

Julkalender för dig och din tonåring28

Julkalender för dig och din tonåring

Ge din tonåring en bra ekonomisk start i livet, sätt igång en pengamaskin och få en ursäkt att prata om ekonomi, sparande och investeringar.

Antal SP500-aktier som slagit SP500-indexsp500-3×4

Färre än hälften av alla aktier slår index

Av amerikanska börsens 500 st största aktier, hur många var bättre än snittet?.

Valutarisk: sambandet mellan nominellt och realt värdecurrency-risk-3×4

Valutarisk: sambandet mellan nominellt och realt värde

Prova själv och se vad som händer när valutakursen för den svenska kronan förändras.

Bild från avsnitt 345.435. Valutarisk (1080×1350)
#435
1 tim 56 min

Valutarisk i indexfonder är till stor del en illusion!

Den verkliga risken ligger i din lön, dina kostnader och ditt bolån.