Ett rikt liv är unikt för var och en.

Därför är det ett problem som är svårt att ”lista ut”. Det går inte att bara titta på någon annan och kopiera, eller sitta på kammaren och tänka ut. Det är ett typiskt problem som man behöver närma sig och interagera med.

Min upplevelse är att man måste prova och våga misslyckas. Jag har testat så mycket som jag trodde skulle vara grejen men som inte var det. Jag har provat spela golf, provade ta dykcert (har forfarande agg mot instruktören som inte berättade att en våtdräkt fylls med kallt vatten innan den blir varm), ta jägarexamen, köra bil på bana, meditera och en massa andra saker som jag trodde att ”En sådan som jag borde gilla”.

En vän provade digital nomad-livet. Fungerade bra ända tills han upptäckte att sitta jobba med datorn på en sandstrand är överskattat. 🤣🙈 En annan, Jesper i forumet, provade vara ledig lite extra för att se om det skulle passa honom med ekonomisk frihet.

Därför är mitt bästa tips att prova mycket mer. Att göra som vi gjorde i skolan – prao:a. Vi kan många gånger prova vårt rika liv i det lilla.

Är drömmen ett hus i Frankrike? Prova hyr det på Airbnb. Är drömmen att segla jorden-runt? Börja i skärgården. Är drömmen att inte jobba? Förläng semestern eller ta ut lite tjänstledigt.

Så ha roligt, prova, vänta inte och gör det i det lilla!

Ett rikt liv är unikt för var och en. Publicerat 1 år sedan.

Senast uppdaterad 2 månader sedan (2025-09-09) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.

Referens: Saknas.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Jan och Caroline Bolmeson36

Ska jag dela upp bolånet - ja eller nej?

Korta svaret: Generellt sett är svaret nej.

Event: gör ett eget årsbokslut för 202532

Event: gör ett eget årsbokslut för 2025

6 januari 2026: digital Livsplansträff för dig som är supporter.

Snittavkastning per månad på börsen26

Snittavkastning per månad på börsen

Inget att lägga vikt vid men ändå ganska roligt. Amerikanska börsen sedan 1950.

De nya 3:12-reglerna: en genomgång med skattejuristen Anders Fridlund31
#439
1 tim 14 min

De nya 3:12-reglerna

En genomgång med skattejuristen Anders Fridlund.