Ett rikt liv är unikt för var och en.
Därför är det ett problem som är svårt att ”lista ut”. Det går inte att bara titta på någon annan och kopiera, eller sitta på kammaren och tänka ut. Det är ett typiskt problem som man behöver närma sig och interagera med.
Min upplevelse är att man måste prova och våga misslyckas. Jag har testat så mycket som jag trodde skulle vara grejen men som inte var det. Jag har provat spela golf, provade ta dykcert (har forfarande agg mot instruktören som inte berättade att en våtdräkt fylls med kallt vatten innan den blir varm), ta jägarexamen, köra bil på bana, meditera och en massa andra saker som jag trodde att ”En sådan som jag borde gilla”.
En vän provade digital nomad-livet. Fungerade bra ända tills han upptäckte att sitta jobba med datorn på en sandstrand är överskattat. 🤣🙈 En annan, Jesper i forumet, provade vara ledig lite extra för att se om det skulle passa honom med ekonomisk frihet.
Därför är mitt bästa tips att prova mycket mer. Att göra som vi gjorde i skolan – prao:a. Vi kan många gånger prova vårt rika liv i det lilla.
Är drömmen ett hus i Frankrike? Prova hyr det på Airbnb. Är drömmen att segla jorden-runt? Börja i skärgården. Är drömmen att inte jobba? Förläng semestern eller ta ut lite tjänstledigt.
Så ha roligt, prova, vänta inte och gör det i det lilla!
Ett rikt liv är unikt för var och en. Publicerat 1 år sedan.
Senast uppdaterad 4 månader sedan (2025-09-09) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.
Referens: Saknas.
Missa inte något – få våra uppdateringar
till din inkorg!
Få tillgång till våra senaste bästa tips, verktyg, avsnitt, videor, grafer och studier – direkt i din mejl!
- Notis till din mejl när vi släpper något nytt
- Kostnadsfritt, du kan sluta när du vill
- Någon gång i veckan
Om inte formuläret ovan visas, klicka här!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Sju saker fler borde veta om pengar
Så vinner du pengaspelet .


Historisk avkastning för guld, aktier och räntor
Årlig nominell snittavkastning per tillgångsslag 1928 - 2025.


Genomgång av de bästa fonderna 2026
Tittlyssna på vår sammanställning av de bästa fonderna att spara och investera i 2026.


Event: reflektion på börsåret 2025 och tips inför 2026
15 januari: FikaTillsammans med analytikern André Granström från VQM. .


Spara rätt och lätt med fondroboten Lysa 2026
Det bästa sparandet enligt oss för både nybörjaren och experten.


















