Ge bort föreläsningen ”Spara rätt och lätt 2025” i julklapp (kostnadsfritt)
Nästan alla drömmer om att jobba mindre, resa mer, ha mer tid för familjen, vänner och annat man tycker är kul. Med vår digitala “Spara rätt och lätt 2025”-föreläsning i januari 2025 kan du inspirera till just det. Ge bort en omtänksam julklapp och ursäkt för att prata ekonomi tillsammans. Självklart kostnadsfritt för er båda.
I början av 2024 höll jag en uppskattad föreläsning på samma tema och därför tänkte jag se om det finns intresse för en favorit i repris. Målet med föreläsningen är att:
– Inspirera till att komma igång med ett klokt sparande
– Ge er en anledning att prata om ekonomi på ett kul sätt
– Ge bort guldkornen från RikaTillsammans till någon som inte följer vanligtvis
Innehållsmässigt kommer du som har hängt med oss att känna igen det mesta. Jag kommer prata om varför man bör spara, hur man kan komma igång med sitt sparande men även att pengar inte är allt och att det handlar om att leva ett för sig själv rikt liv. 🙂
Om du tycker att det låter som en bra idé, skriv ”2025” i kommentarerna för att få länk till anmälan ❤️
Hoppas att vi ses på föreläsningen!
Hälsningar,
Jan
OBS! Eftersom det ges bort som julklapp kommer jag inte skicka någon bekräftelse på din anmälan förrän typ den 26 december.
Publicerat 1 år sedan.
Senast uppdaterad 11 månader sedan (2025-07-18) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.
Referens: Saknas.
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!

Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar
Här är priset för att sälja indexfonden och flytta pengarna till bankkontot i försök att tajma marknaden. Jämförelse av svenska börsen och bankkonto.


Rika har samma problem, bara med fler nollor
Lär känna vår kollega Oliver Allemog som får RikaTillsammans att rulla i kulisserna.


Uttag av pension: så gör du rätt
Monica Sjödin om varför uttagsordningen är fel fråga och varför planen bör ligga klar tio år före första kronan.


Pengar, ansvar och RikaTillsammans bakom kulisserna
Del två av det personliga samtalet om identitet, ansvar, att jobba ihop som par och varför det blev indexfonder. Del 2 av 2.


Pengar, rädsla och tjugo år av hårt arbete
Ett personligt avsnitt om vägen från korridoren i Lund där vi träffades 2003, till dagens RikaTillsammans. Del 1 av 2. .

