Bästa fonderna 2025

För dig som vill spara långsiktigt och med forskningen på din sida

Bästa aktiefonderna 2025 – För dig som vill spara klokt och långsiktigt! Vi har tillsammans med vår fantastiska community sammanställt en lista på de fonder som enligt forskningen ger bäst förutsättningar för ett framgångsrikt och långsiktigt sparande.

Swipa eller klicka i bildspelet för att se alla bilder.

warning

Viktig info: Denna bild eller bildspel berör en eller flera olika typer av investeringar. Ett sparande i linje med forskningens rekommendationer har historiskt sett varit framgångsrikt. Det finns mycket som talar för att så även kommer vara framgent, men det finns inga garantier. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning.

Alla investeringar innebär risk och kan både öka och minska i värde. Investera inte pengar du inte har råd att förlora. Men, var inte heller överdrivet rädd för risken eftersom det är den som vi får betalt för. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som individuell finansiell rådgivning.

Denna sida är författad av Jan Bolmeson per 2025-08-07. Vi är fristående från nämnda bolag och värdepapper; ingen ersättning har utgått om ej annat anges tydligt med reklammärkning. Här kan du se de fonder och värdepapper vi äger och som vi har investerat i.. Tidigare omnämningar finns som etikett här eller längre ned på sidan. Vi avser inte följa upp detta innehåll regelbundet. Läs mer i våra villkor.

Sammanfattning, tolkning och guldkorn från bildspelet

Våra och communityns tankar, insikter och förslag på nästa steg.

Vanliga frågor

Varför rekommenderas inte Avanza Zero?
Kan jag kombinera flera globala indexfonder?
Vad menas med att indexfonder är genomsnittliga?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Bästa Svenssonbilen? Tankar om EX60? | Läsarfrågor och bilmarknaden 2026 med Erik Naessén27
#459
1 tim 6 min

Bästa Svenssonbilen? Tankar om EX60?

Läsarfrågor och bilmarknaden 2026 med Erik Naessén.

Köp, byt eller leasa bil på ett klokt sätt | 20 tips med bilexperten Erik Naessén32
#458
31 min

Köp, byt eller leasa bil på ett klokt sätt

20 tips med bilexperten Erik Naessén .

Äktenskapsförord: 11 saker att veta | Med familjejuristen Anna Juteryd38
#457
42 min

Äktenskapsförord: 11 saker att veta

Jurist Anna Juteryd reder ut vanliga missförstånd.

Testamente: allt du behöver veta | Med familjejuristen Anna Juteryd32
#456
1 tim 15 min

Testamente: allt du behöver veta

Med familjejuristen Anna Juteryd.

Event: Grundläggande karaktärsdrag med Moa Diseborn 24 mars27

Event: Grundläggande karaktärsdrag

24 mars: webbinar med Moa Diseborn .