Samla på minnen och livsupplevelser

Vad vill du att andra, t.ex. barnen ska minnas tillbaka från dig?

Tänk om livet går ut på att skapa minnen tillsammans med människor man tycker om? För det vi gör nu, det blir våra minnen sen. Det är bara titta på vad vi gör när vi träffar föräldrar, vänner vi haft länge eller äldre personer – vi delar gamla historier och minnen. När vi blir äldre, där på ålderdomshemmet, då är det vi kommer minnas och bli nostalgiska över.

Tänk om vi istället för att få de minnen vi får istället började titta på vilka minnen vill vi ha? Att gå från ”by default” till ”by design”. Att faktiskt prioritera att skapa minnen genom att lägga tid och pengar på det? Att t.ex. ställa oss frågan då och då; vilka är kärnminnena som jag har skapat på sistone? Att ställa oss frågan: vad vill vi att barnen ska minnas av oss?

På samma sätt; att se till att skapa en struktur för hur vi minns våra minnen. Att kanske prioritera den där fotoboken, lägga lite kärlek på bildsorteringen i telefonen, att ha backup på den eller använda t.ex. en dagboks-app som Apple har.

Notera att det inte handlar om att maxa skiten ur något, en dyr resa behöver nödvändigtvis inte ger mer minnen än en picknick i parken.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Jan och Caroline Bolmeson27

Ska jag dela upp bolånet - ja eller nej?

Korta svaret: Generellt sett är svaret nej.

Event: gör ett eget årsbokslut för 202532

Event: gör ett eget årsbokslut för 2025

6 januari 2026: digital Livsplansträff för dig som är supporter.

Snittavkastning per månad på börsen26

Snittavkastning per månad på börsen

Inget att lägga vikt vid men ändå ganska roligt. Amerikanska börsen sedan 1950.

De nya 3:12-reglerna: en genomgång med skattejuristen Anders Fridlund34
#439
1 tim 14 min

De nya 3:12-reglerna

En genomgång med skattejuristen Anders Fridlund.