Samla på minnen och livsupplevelser

Vad vill du att andra, t.ex. barnen ska minnas tillbaka från dig?

Tänk om livet går ut på att skapa minnen tillsammans med människor man tycker om? För det vi gör nu, det blir våra minnen sen. Det är bara titta på vad vi gör när vi träffar föräldrar, vänner vi haft länge eller äldre personer – vi delar gamla historier och minnen. När vi blir äldre, där på ålderdomshemmet, då är det vi kommer minnas och bli nostalgiska över.

Tänk om vi istället för att få de minnen vi får istället började titta på vilka minnen vill vi ha? Att gå från ”by default” till ”by design”. Att faktiskt prioritera att skapa minnen genom att lägga tid och pengar på det? Att t.ex. ställa oss frågan då och då; vilka är kärnminnena som jag har skapat på sistone? Att ställa oss frågan: vad vill vi att barnen ska minnas av oss?

På samma sätt; att se till att skapa en struktur för hur vi minns våra minnen. Att kanske prioritera den där fotoboken, lägga lite kärlek på bildsorteringen i telefonen, att ha backup på den eller använda t.ex. en dagboks-app som Apple har.

Notera att det inte handlar om att maxa skiten ur något, en dyr resa behöver nödvändigtvis inte ger mer minnen än en picknick i parken.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Spargapet mellan män och kvinnor34

Spargapet mellan män och kvinnor

Män sparar mellan 600 - 2.000 kr mer per månad än kvinnor. Det leder till ett miljongap under en sparkarriär. .

Om miljongapet, karriärtips och jämställdhet30
#443
1 tim 3 min

Om miljongapet, karriärtips och jämställdhet

Med jämställdhetsministern Nina Larsson.

Storbankerna säljer sina egna, dyra och aktiva fonder40

Storbankerna säljer sina egna, dyra och aktiva fonder

Därför ska man vara otrogen mot sin storbank (Finansinspektionen, 2025).

Så mycket mindre sparande behövs om man börjar tidigt30

Så mycket mindre sparande behövs om man börjar tidigt

Hur mycket sparande per år behövs för att nå miljonen när man fyller 65 år?.