Samla på minnen och livsupplevelser
Vad vill du att andra, t.ex. barnen ska minnas tillbaka från dig?
Tänk om livet går ut på att skapa minnen tillsammans med människor man tycker om? För det vi gör nu, det blir våra minnen sen. Det är bara titta på vad vi gör när vi träffar föräldrar, vänner vi haft länge eller äldre personer – vi delar gamla historier och minnen. När vi blir äldre, där på ålderdomshemmet, då är det vi kommer minnas och bli nostalgiska över.
Tänk om vi istället för att få de minnen vi får istället började titta på vilka minnen vill vi ha? Att gå från ”by default” till ”by design”. Att faktiskt prioritera att skapa minnen genom att lägga tid och pengar på det? Att t.ex. ställa oss frågan då och då; vilka är kärnminnena som jag har skapat på sistone? Att ställa oss frågan: vad vill vi att barnen ska minnas av oss?
På samma sätt; att se till att skapa en struktur för hur vi minns våra minnen. Att kanske prioritera den där fotoboken, lägga lite kärlek på bildsorteringen i telefonen, att ha backup på den eller använda t.ex. en dagboks-app som Apple har.
Notera att det inte handlar om att maxa skiten ur något, en dyr resa behöver nödvändigtvis inte ger mer minnen än en picknick i parken.















