Borde vi ge arv tidigare?

Om pengars minskande nytta med åldern

I detta klipp tar vi upp en tankeväckande paradox i svensk ekonomi: de flesta är som rikast när de dör. Å ena sidan har vi 30 procent av befolkningen som inte klarar en oförutsedd utgift på 14 000 kronor. Å andra sidan har vi sparare vars förmögenhetskurva bara fortsätter uppåt hela livet.

Publicerat 8 månader sedan.

Senast uppdaterad 7 månader sedan (2025-12-15) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.

Referens: Saknas.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Sammanfattning

Men är det verkligen optimalt? Vi resonerar kring hur pengars användbarhet faktiskt minskar med åldern. En 65-åring, hur frisk den än må vara, kan inte göra lika många skidresor som en 25-åring. En 85-åring tackar kanske nej till äventyrsresan och föredrar en lugn söndagstek. Mängden saker vi kan använda pengar till krymper helt enkelt.

Detta leder till en viktig insikt om arv och generationsväxling. Den genomsnittliga svensken får sitt arv vid 60 års ålder. Men hur mycket nytta har man egentligen av pengar vid 60 jämfört med vid 35, när man kanske ska köpa en större bostad, barnen behöver egna rum och karriären är på topp?

Slutklämmen är enkel men kraftfull: en mindre summa pengar vid rätt tidpunkt kan vara mer värd än en stor summa vid fel tidpunkt. Det handlar inte bara om hur mycket vi sparar, utan när pengarna faktiskt används.

Vanliga frågor

Varför är det inte optimalt att vara rikast när man dör?
När bör man ge arv till sina barn?
Hur stor buffert bör man ha för oförutsedda utgifter?
Vad är Die with Zero-filosofin?
Hur vet jag om jag sparar för mycket eller för lite?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Högre tillväxt skulle ge 100 000 kr per hushåll32
#475
1 tim 30 min

Högre tillväxt skulle ge 100 000 kr per hushåll

Sven-Olov Daunfeldt, chefsekonom Svenskt Näringsliv, om hur 0,7 procentenheter mer tillväxt skulle göra både landet och befolkningen rikare på tio år.

Rikedomsskiftet: fyra faser och sex skiften för ett rikare liv35
#474
1 tim 9 min

Rikedomsskiftet: fyra faser och sex skiften för ett rikare liv

Avsnitt 474 med Moa Diseborn: get rich, stay rich, live rich och leave rich – och de sex förflyttningar som tar dig mellan dem.

Skuldsatt: när obetalda lån blev en lysande affärsidé38
#473
1 tim 11 min

Skuldsatt: när obetalda lån blev en lysande affärsidé

Ett avsnitt med journalisten Lena Pettersson, om varför 400 000 svenskar är fast hos Kronofogden, hur systemet är riggat emot dem och de fördomar vi andra har om dem. .

Vår parterapeut Tommy Waad om tillit, pengabråk och tysta män34
#472
1 tim 55 min

Vår parterapeut Tommy Waad om tillit, pengabråk och tysta män

Problem i en parrelation handlar sällan om det man först tror oavsett om pengar, sex eller närvaro. Efter vårens egna sessioner bjöd vi in Tommy på återbesök. .

Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar40

Det är jättedyrt och dumt att få panik och sälja av när börsen skakar

Här är priset för att sälja indexfonden och flytta pengarna till bankkontot i försök att tajma marknaden. Jämförelse av svenska börsen och bankkonto.

Stockholmsbörsens sedan 187040

Stockholmsbörsens sedan 1870

Sedan 1870 har börsen gett kring 9 procent per år med utdelningar, men nästan inget enskilt år landar på snittet.