Lyssna hellre på uppdaterade avsnitt #288 om fyra-hinkar-strategin

Fyra-hinkar-strategin hjälper dig att få rätt balans i sparandet, den gör att du undviker de vanligaste misstagen som småsparare gör och sannolikt kommer den även att ge dig en högre avkastning med mer pengar över tid.

Lyssna hellre på uppdaterade avsnitt #288 om fyra-hinkar-strategin Avsnitt 133 . Publicerat 5 år sedan.

Avsnitt 133. Senast uppdaterad 2 månader sedan (2025-08-25) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Du kan lyssna på detta avsnitt (133) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Den passar dessutom lika bra för spararen som vill ha en ekonomisk trygghet med en bättre nattsömn som investeraren eller FIRE-entusiasten med ambitionen att uppnå en ekonomisk frihet.

De fyra hinkar är:

  1. Bufferthinken
  2. Mellanriskhinken
  3. Passiva hinken
  4. Lekhinken

Syftet med modellen är att skapa en mental bild där man fyller på en hink i taget. När en hink blir full och svämmar över, då börjar man fylla på nästa hink. När den är full så börjar man på nästa och så vidare. Om en tidigare hink råkar bli tom, då använder man en senare för att återfylla den.

Hinkarnas uppgift är att absorbera den risk som kommer med att investera sina pengar. Genom att ta lägre risk i de första två hinkarna så kan man ta en hög risk i de två sista hinkarna. Ungefär på samma sätt som man kan spela ett aggressivt anfall om man har ett stabilt försvar.

Se gärna även avsnitt #99 som handlar om hur du kommer igång med ditt sparande, fondrobotar och själva investeringarna som du har i de fyra hinkarna se länk nedan.

Lycka till med ditt sparande!

Jan och Caroline

PS. Det här är en uppdatering av avsnitt #47 som vi gjorde 2017/18 som är aktuell för 2020/21. DS.

Länkar:

Disclaimer / Tänk på: Allt sparande är förknippat med risk. Dina investeringar kan både öka och minska i värde. I värsta fall kan det hända att du förlorar hela ditt insatta kapital. Historisk avkastning är inte en garanti för framtida avkastning. Alla våra avsnitt är allmän information, ska inte ses som finansiell rådgivning eller ensamt utgöra underlag för investeringsbeslut. Läs mer i våra villkor och ansvarsbegränsning.

Detta avsnitt är från 2019 vilket kan innebära att det finns ett nyare avsnitt eller att informationen är inaktuell. Fråga gärna i forumet om du är osäker.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Hur mycket ska jag ha i bufferthinken?
Ska jag verkligen räkna med boendet i mellanriskhinken?
Var ska mitt månadssparande hamna?
Vad händer om fondroboten föreslår annan fördelning än mina hinkar?
Hur ofta ska jag rebalansera mellan hinkarna?
Vad lägger jag i lekhinken?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Senaste nytt på RikaTillsammans

Rekord på börsen hänger i gäng36

Rekord på börsen hänger i gäng

Om du väntar på en börsnedgång riskerar du att missa år av uppgång.

Fyra-hinkar-modellen 2026 | Del 1 av 2 30
#436
1 tim 1 min

Fyra-hinkar-modellen 2026

Tittlyssna på vårt avsnitt som ger dig en introduktion till fyra-hinkar-modellen.

Julkalender för dig och din tonåring31

Julkalender för dig och din tonåring

Ge din tonåring en bra ekonomisk start i livet, sätt igång en pengamaskin och få en ursäkt att prata om ekonomi, sparande och investeringar.

Antal SP500-aktier som slagit SP500-indexsp500-3×4

Färre än hälften av alla aktier slår index

Av amerikanska börsens 500 st största aktier, hur många var bättre än snittet?.

Valutarisk: sambandet mellan nominellt och realt värdecurrency-risk-3×4

Valutarisk: sambandet mellan nominellt och realt värde

Prova själv och se vad som händer när valutakursen för den svenska kronan förändras.

Bild från avsnitt 345.435. Valutarisk (1080×1350)
#435
1 tim 56 min

Valutarisk i indexfonder är till stor del en illusion!

Den verkliga risken ligger i din lön, dina kostnader och ditt bolån.