Tips på bra indexfonder och räntefonder 2020
Syftet med årets topplista med de bästa fonderna 2020 är att ge dig tips på bra fonder till ditt sparande. I urvalet har vi prioriterat faktorer som forskningen stödjer för bäst odds och resultat. Det innebär fokus på låg avgift, passiv förvaltning, global spridning och olika typer av fonder. I år har vi dessutom lagt mer vikt miljömässiga och hållbara kriterier.
Avsnitt 134 | Publicerat 6 år sedan.
Avsnitt 134. Senast uppdaterad 8 månader sedan (2025-08-25) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Innehållsförteckning
- 00:00:00 - Introduktion avsnittets fyra delar
- 00:06:15 - Listan uppdateras på bloggen
- 00:08:29 - För tydlighetens skull
- 00:11:15 - De två frågorna som bestämmer ens strategi
- 00:15:13 - Den kloke småspararens strategi
- 00:18:08 - Faktorerna som urvalet har gjorts på
- 00:21:55 - För de flesta är en fondrobot bästa valet
- 00:24:48 - Undvik det vanligaste misstaget med att ha fel risk
- 00:28:46 - Egentligen spelar det enskilda fondvalet liten roll
- 00:31:36 - Globalfonder är inte så globala som man kan tro
- 00:36:48 - Bästa globalfonderna 2020
- 00:39:38 - Länsförsäkringar Global vs Avanza Global?
- 00:43:35 - Bästa hållbara globalfonden
- 00:46:17 - Bästa globala småbolagsfonden
- 00:46:58 - Den bästa globalfonden för ditt PPM-sparande
- 00:49:32 - Fonder som inte kom med på listan men vi äger ändå
- 00:52:49 - Bästa Asien- och Tillväxtmarknadsfonderna
- 00:55:05 - Bästa Sverige-fonderna
- 00:57:07 - Fonden det vore tjänstefel att inte nämna
- 00:59:50 - Bästa svenska småbolagsfonden
- 01:00:17 - Räntefonder - den mest missförstådda tillgången
- 01:01:44 - Bästa korta räntefonden 2020
- 01:05:10 - Bästa högräntefonden
- 01:08:59 - Bästa guldfonden 2020
- 01:13:59 - Nybörjarportföljen - klassisk balanserad portfölj
- 01:17:02 - Globala barnportföljen - aggressiva portföljen
Du kan lyssna på detta avsnitt (134) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.
Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.
Referens: Saknas.
Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.
Innehållsförteckning
- Sammanfattning, guldkorn och citat (16 st)
- Därför är avsnittet viktigt
- Varför passiva indexfonder vinner
- Länsförsäkringar Global Indexnära - Årets vinnare
- Globalfondernas överraskande fördelning
- 80% av avkastningen bestäms av ett val
- Nybörjarportföljen 2020
- AP7 Såfa - Världens bästa globalfond du redan äger
- Räntefonder - Det missförstådda tillgångsslaget
- Xtra Gold (4G) - Äkta guld i fondformat
- Kontrovers: Aktiv vs passiv förvaltning
- Fondrobotar - Genvägen för de flesta
- Tre nya fonder på årets lista
- Varför svenska investmentbolag överträffar
- Hållbara alternativ i varje kategori
- Minnesvärda insikter
- Viktiga nyanser att komma ihåg
- Vanliga frågor
- Communityns tankar, tips och inspel
- Relaterade sidor och annat kul
- Senaste nytt på RikaTillsammans
Denna sida uppdaterades 8 månader sedan (2025-08-25) av Jan Bolmeson.
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
I avsnittet går vi genom grunderna i vår investeringsfilosofi som på intet sätt är unik. Tvärtom. Det är den strategin som jag upplever har mest solid grund i forskningen och som över tid kommer ge en bättre avkastning än majoriteten av alla sparare. Att den dessutom går att automatisera till 100 % med en fondrobot, inte kräver något underhållsarbete när den väl är igång, är en tacksam bonus.
Förutom konkreta förslag på 20 fonder inom olika kategorier kommer du även få förslag på hur dessa fonder kan kombineras ihop i olika portföljer. Vi försöker även knyta ihop säcken så att du kan se hur fonderna, tillgångsfördelningen, risken, sparhorisonten, portföljerna och fyra-hinkar-principen hänger ihop. Den här videon är i mångt och mycket en referens och bas för kommande avsnitt.
Samtidigt vill jag och Caroline passa på att tacka för det gångna året. Det har varit fantastiskt roligt, givande och utvecklande att få ha den här bloggen tillsammans med dig. Vi ser fram emot att även i år få komma med tips, artiklar och inspiration till dig på söndagskvällarna med målet att vi alla ska bli rika tillsammans.
Lycka till med ditt sparande! 🙏
Jan (och Caroline) Bolmeson
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Communityns kommentarer
Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!

Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Fallgropar i sparandet: en rådgivares 8 vanligaste råd
Ricard Nylund: Mitt mål är att du ska må bra av dina pengar. Inte slå index. Det gör mig nog till Sveriges tråkigaste rådgivare. .


Bästa pensionstipsen för företagare
Sluta tänk pension utan tänk uttag från bolaget istället. Skillnaden kan vara hundratusentals kronor. Med pensionsexperten Monica Sjödin.


Löneväxling 2026: checklista, regler & kalkylator
Vad communityn, pensionsexperter och Alectas egna rapporter lärt oss om löneväxling och när det lönar sig.


Är Avanza bra? Ska du hjälpa barnen? Och hur väljer du rätt fond?
9 frågor från communityn: fondval, Avanza, kontantinsats och pension.


Bra avkastning - eller bara en bra känsla?
Ny brittisk rapport analyserade 550 portföljer. Resultatet: 96% sparare trodde det gick bra. Verkligheten? 84% av förvaltarna slog inte ens en indexfond. (Y-tree, 2026).










