Hedgefonder – en intervju med hedgefondförvaltaren Eric Strand

Reklam för Pacific Fonder AB. Hedgefonder, även kallade marknadsneutrala fonder, är en speciell typ av fonder som ska gå plus och ge en absolut avkastning oavsett om marknaden går upp eller ner. Hedgefonder kan göra saker som andra typer av fonder inte får såsom; blanka, använda belåning, blanda olika förvaltningsstrategier allt för att öka eller minska risken. Jag har i många år varit skeptisk och inte tagit med dem i mina portföljer. I dagens avsnitt, som är ett samarbete med Pacific Fonder AB, intervjuar vi hedgefond förvaltaren Eric Strand.

warning

Reklam för Pacific Fonder AB som därmed gör allt annat på RikaTillsammans också möjligt. Läs mer om våra tankar kring samarbeten.

Avsnitt 50. Senast uppdaterad 4 månader sedan (2025-08-28) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Du kan lyssna på detta avsnitt (50) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Vad är skillnaden mellan absolut och relativ avkastning?
Varför fungerar inte 60/40-portföljen längre?
Hur väljer jag en bra hedgefond?
När passar hedgefonder i min portfölj?
Vad betyder det att gå kort aktier?
Är hedgefonder bara för rika?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Senaste nytt på RikaTillsammans

Genomgång av de bästa fonderna 202627
#K58
34 min

Genomgång av de bästa fonderna 2026

Tittlyssna på vår sammanställning av de bästa fonderna att spara och investera i 2026.

Bästa fonderna36

Bästa fonderna 2026

Vilken fond ska man välja? Tips och förslag på fonder vi och communityn gillar med bäst odds för högst avkastning över tid.

Event: reflektion på börsåret 2025 och tips inför 202638

Event: reflektion på börsåret 2025 och tips inför 2026

15 januari: FikaTillsammans med analytikern André Granström från VQM. .

Spara rätt och lätt med fondroboten Lysa 202632
#446
1 tim 6 min

Spara rätt och lätt med fondroboten Lysa 2026

Det bästa sparandet enligt oss för både nybörjaren och experten.

Hold the dip | Köp-behåll är bättre än buy-the dip27

Hold the dip

Köp-behåll är bättre än buy-the dip (AQR, 2025).