Amortera eller investera? – så maxar du bostadsekonomin

Många av oss har förmodligen i år funderat på bolåneräntan och om man ska amortera eller inte. I dagens avsnitt resonerar vi kring frågan både utifrån ett matematiskt, känslomässigt och livscykelperspektiv. Vi berör även frågan kring lån och dess vara eller icke-vara.

Amortera eller investera? – så maxar du bostadsekonomin Avsnitt 322 . Publicerat 2 år sedan.

warning

Riskinfo: Detta avsnitt berör en eller flera olika typer av investeringar. Investeringar innebär alltid en risk. Värdet på dina pengar kommer både att öka och minska. I värsta fall kan du förlora hela ditt insatta kapital. Det finns inga garantier. Och, allt detta är okej. Risk är det vi får betalt för. Vissa investerar baserat på tidigare avkastning, men breda och passiva fonder med låga avgifter tenderar ge bäst framtida resultat. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som finansiell rådgivning. Läs mer i våra villkor.

Denna artikel kan innehålla sponsrade länkar. Vår tanke kring samarbeten.

Avsnitt 322. Senast uppdaterad 3 månader sedan (2025-08-19) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (322) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 166 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet. Senaste kommentaren gjordes för 28 dagar sedan.

En sammanfattning av avsnittet i ett par punkter är:

▸ I frågor som denna där det finns två korrekta motsatta svar är det ofta en bra lösning att göra både och.

▸ Jämför avkastningen på en investering med räntan på bolånet. Är avkastningen högre bör man överväga

att investera istället för att amortera.

▸ Historiskt har aktier gett högre avkastning än räntor, vilket talar för att investera. Men det finns inga

garantier för framtiden.

▸ Ränta på ränta gör att även små skillnader i avkastning ger stora effekter över tid. Investeringar ger

högre totalekonomi på sikt.

▸ Att bli skuldfri har ett emotionellt värde. Amortering ger en garanterad “avkastning” till skillnad från

osäkra investeringar.

▸ Investeringar kräver ett längre tidsperspektiv. Amortering ger resultat direkt vilket kan kännas tryggare.

▸ Dela gärna upp pengarna – både amortera och investera för att få det bästa av två världar.

Vi resonerar vidare kring att amortering ger en garanterad “avkastning” i form av lägre räntekostnader medan investeringar alltid är osäkra. Det kan skapa oro att investera istället för att amortera, särskilt om marknaden går ner. Investeringarnas förväntat högre avkastning måste alltid vägas mot risken.

Vidare pratar vi även om mental bokföring att det för många kan vara lättare att motivera konsumtion om pengarna kommer från inbesparade räntekostnader snarare än från investeringar. Dessutom ger amortering ett omedelbart resultat medan investeringar kräver ett längre tidsperspektiv.

Vi avslutar även med lite överkursaspekter såsom:

▸ Inflation urholkar värdet på lån medan löner ökar. Det gör att lånebeloppet realt minskar över tid så

länge som ens löneökningar stiger mer än inflationen under samma period.

▸ Utifrån ett livscykelperspektiv bör de flesta unga (under 55 år) bära risk i form av hävstång då man har

ett stort humankapital.

▸ Likviditet – det finns poänger med att ha kvar lån så att man kan ha en viss likvidtet i de perioder man

inte kan ta lån, vilket är svårt efter 60 års ålder.

m.m.

Som vanligt ser jag inte att avsnittet är ”facit” eller ”rätt svar” utan min förhoppning är att det är starten på en diskussion. Följ gärna diskussionen i forumet. Länk nedan. Vi ses där eller nästa vecka!

Många hälsningar,

Jan och Caroline

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Ska jag amortera extra på bolånet eller fortsätta investera?
Hur mycket skiljer det mellan att amortera och investera?
Vad är ett amorteringsunderlag och hur använder jag det?
Hur påverkar ränteavdraget min kalkyl?
Varför säger vissa att unga borde vara belånade?
Hur mycket buffert behöver jag innan jag börjar amortera extra?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Nedan följer 4 av totalt 165 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂

  1. User avatar

    Lyssnade på avsnittet och tänker att man får vända på pannkakan och se det som att bostaden ska bära sina egna kostnader, och istället räkna på alternativkostnaden på allt kapital man överväger att binda upp i bostaden.

    När man då ställer sig frågan:

    Vill jag betala x antal hundra tusen extra för att bo i denna bostad?

    så blir svaret för de flesta ett självklart nej. Men visst, när man har ”vunnit spelet” kan man väl unna sig att amortera bort skulden om det känns roligt.

    En annan grej är det där med det månatliga kassaflödet… det är ju bättre att behöva minska sitt sparande pga ökade räntekostnader istället för att sälja av och amortera för att återställa kassaflödet som sedan går till nysparande, men många ser det inte så. Har stött på det ett flertal gånger.

  2. User avatar

    Jag tror att jag hänger med på ditt resonemang @Guldfeber - men det krävde att jag tänkte efter ett par gånger innan jag förstod. Kan du inte utveckla det så att fler hänger med? Gärna med ett enkelt räkneexempel. :slight_smile:

  3. User avatar

    Jag tänker att kärnan i argumentet är synsättet att bostaden ska bära sin egen kostnad. Matten blir ju samma som i ditt exempel med samma antaganden, men man ligger och kallsvettas över hur dyrt det blir att bo om man amorterar snarare än över att man har så höga bolån.

  4. User avatar

    Roligt det där med att Riksbanken själva förordade investering före amortering 2014 :sweat_smile: Det känns högst olämpligt och med väldigt intressant timing, men OK!

    Tycker avsnittet var väldigt balanserat och bra med lite konkreta räkneexempel som jag tror de flesta kan ta till sig :slight_smile:

    Ett par saker bara:

    Just nu ligger skatten på ca 0,4 %, men den kommer att mer än fördubblas till nästa år (förmodligen ca 1.0 – 1.2%).

    ISK-skatten är faktiskt 0,882% redan i år :frowning:

    Förväntad årsmedelavkastning för Stockholmsbörsen beräknas vara mellan 8 och 10 % i reala termer, det vill säga före justering för inflation.

    Och dessvärre blandade du ihop realt/nominellt. här :see_no_evil:

    Sen angående det här med att inflationen äter upp bolånet på sikt… Humankapital o.s.v. Jag gillar att bryta ner det i siffror för att få en förståelse för hur relativt litet ett givet bolån kommer kännas när man faktiskt går i pension t.e.x. I och med att många gillar tanken på att bli skuldfria inför pension.

    Vi har ju nämligen ett inflationsmål om 2% per år, som utan reallöneökningar
    innebär att medianlönen kommer vara närmare 70 000 kr/mån om 35 år. (Bara att slänga in valfri lön/ersättning/pension i en ränta på ränta-kalkylator med 2% tillväxt)

    Det betyder att om man är lite förfasad över beloppet på sitt bolån idag så ska man komma ihåg att en pizza kommer att kosta minst ~250 kr år 2060. By design. Antagligen mycket mer p.g.a oväntat högre inflation. Lönen kommer minst att hänga med den utvecklingen. Men på 35 års sikt tycker jag absolut att vi alla ska kunna förvänta oss reallöneökningar. :wink:

    Det jag vill komma till är att det här med att vara skuldfri till pensionen när man tittar upp och förfasas över sitt bolån i mångmiljonbelopp måste ställas i relation till siffrorna på vad man kommer ha i pension! I nominella siffror kommer valfrit bolån idag sannolikt att blekna mot ens framtida inkomst. Oaktat ränteläget då.

    Resonemanget gäller givetvis på kortare sikt också.

  5. User avatar

    Om man vill ta rygg på dom som lyckas så kan man tex kolla vad Dave Ramsey tycker i frågan och han anser att man skall amortera huset först och investera sedan.

    Uppfattar efter att lyssnat på oändligt antal videos med honom att det främst är frågan om psykologi - är man skuldfri så har man en helt annan mental och reell rörelsefrihet än om man måste ta hänsyn till lån.

    Jag delar hans uppfattning - det är en helt ny värld som öppnar sig när man är skuldfri och man känner sig fri att ta de beslut man vill utan hänsyn till andra.

    Dave Ramseys babysteg för amerikanska förhållanden ( översatt från engelska) :

    Baby Step 1: Spara 1 000 dollar till din startnödfond.
    Baby Step 2: Betala av all skuld (utom huset) med skuldbollen.
    Baby Step 3: Spara 3–6 månaders utgifter i en fullständigt finansierad nödfond.
    Baby Step 4: Investera 15 % av din hushållsinkomst i pension.
    Baby Step 5: Spara till dina barns collegefond.
    Baby Step 6: Betala av ditt hem i förtid.
    Baby Step 7: Bygg förmögenhet och ge.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Jan och Caroline Bolmeson36

Ska jag dela upp bolånet - ja eller nej?

Korta svaret: Generellt sett är svaret nej.

Event: gör ett eget årsbokslut för 202528

Event: gör ett eget årsbokslut för 2025

6 januari 2026: digital Livsplansträff för dig som är supporter.

Snittavkastning per månad på börsen37

Snittavkastning per månad på börsen

Inget att lägga vikt vid men ändå ganska roligt. Amerikanska börsen sedan 1950.

De nya 3:12-reglerna: en genomgång med skattejuristen Anders Fridlund32
#439
1 tim 14 min

De nya 3:12-reglerna

En genomgång med skattejuristen Anders Fridlund.