AP7 SÅFA – Sveriges smartaste pensionsval?

Ett av de bästa valen man kan göra i sitt premiepensionssparande (PPM) är att välja det statliga alternativet AP7 SÅFA. De har haft en bättre avkastning än de flesta privata fonder i PPM, de har ett aktivt hållbarhetsarbete, en av de lägsta avgifterna, de anpassar sparandet till ens ålder och har riskspridning som ett av sina viktigaste ledord.

AP7 SÅFA – Sveriges smartaste pensionsval? Avsnitt 149 . Publicerat 5 år sedan.

Avsnitt 149. Senast uppdaterad 3 månader sedan (2025-08-25) av Jan Bolmeson.

Du kan lyssna på detta avsnitt (149) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.

Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.

Referens: Saknas.

Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.

=====

Precis som med våra modellportföljer är inte filosofin att vara bäst varje enskilt år. Det går inte. Snarare är filosofin att följa forskningens rekommendationer och ge en genomsnittlig avkastning nära index varje år. Genom att varje år vara medelmåttig kommer man över tid vara bättre än majoriteten av alla andra enligt de flesta vetenskapliga studier.

Särskilt med en så lång sparhorisont som pensionssparandet är, kan man vara ganska säker på att extremt få fonder kommer vara bättre än AP7. Ibland brukar jag beskriva AP7 som en fondrobot för ens PPM-sparande. Det är billigt, automatiskt, evidensbaserat och verkligen en köp-och-glöm-lösning. Att det dessutom kommer vara bättre än allt annat och är statligt är också två stora plus.

I dagens avsnitt intervjuar vi Ingrid Albinsson som är kapitalförvaltningschef för sjunde AP-fonden. Tillsammans med sitt team ansvarar hon för 2 miljoner sparares pengar och ett förvaltat kapital på över 600 000 miljoner(!). I intervjun pratar vi bland annat om:

Varför AP7 har gått så bra jämfört med många andra fonder i PPM
Hur AP7 arbetar med hållbarhet och påverkan av företag de har ägande i
Hur man som sparare bör se AP7 SÅFA i kombination med den allmänna inkomstpensionen
Hur de investerar i företag i hela världen likt en global indexfond
Hur de även investerar våra pengar enligt Fama-Frenchs femfaktor-modell
Hur de resonerar kring riskspridning över tid, så kallad tidsdiversifiering
Den minskade vikten av hävstången som de har möjlighet till

Dessutom svarar Ingrid på flera av era läsar- och följarfrågor. Vi har valt att inte fokusera så mycket på den pågående Corona-krisen eftersom AP7 SÅFA har varit det bästa valet i många år och kommer sannolikt vara det även i många år framgent. Anledningarna till det är just det forskningsbaserade synsättet, den låga avgiften (0.09 %), den automatiska nedtrappningen av aktier till förmån för räntor över tid och det statliga uppdraget som man faktiskt har.

Avsnittet är inte sponsrat, ingen ersättning har utgått och det innehåller inte några sponsrade länkar. Vi själva har våra pengar i AP7 SÅFA sedan flera år tillbaka och ser det här som ett avsnitt där vi vill ära dem som äras bör. Samtidigt är det här en av de få ändringar man kan göra i sitt sparande som över tid kan få en väldigt stor betydelse. Historiskt har ett medelavkastning för ett eget val underpresterat mot AP7 SÅFA med ungefär 3 procent. Om vi gör ett litet tankeexperiment, säger att den genomsnittlige svensken är 42 år gammal, AP7 ska ge ca 7 % per år och den årliga insättningen är 7 000 kr, så kan skillnaden lätt bli över 100 000 kr fram till pensionen.

Tack för den här veckan och på återseende i nästa,
Jan och Caroline

Sammanfattning och guldkorn

Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.

Vanliga frågor

Varför finns inte AP7-fonderna på Avanza eller Nordnet?
Är AP7 Såfa bara en vanlig global indexfond?
Hur kan AP7 ha så låga avgifter när de gör så mycket?
Varför har AP7 bara 1% i svenska aktier?
Vad menas med tidsdiversifiering?
Ska jag byta från mina aktiva PPM-fonder till AP7?
Hur fungerar ålderstrappan i AP7 Såfa?

Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Jan och Caroline Bolmeson36

Ska jag dela upp bolånet - ja eller nej?

Korta svaret: Generellt sett är svaret nej.

Event: gör ett eget årsbokslut för 202533

Event: gör ett eget årsbokslut för 2025

6 januari 2026: digital Livsplansträff för dig som är supporter.

Snittavkastning per månad på börsen34

Snittavkastning per månad på börsen

Inget att lägga vikt vid men ändå ganska roligt. Amerikanska börsen sedan 1950.

De nya 3:12-reglerna: en genomgång med skattejuristen Anders Fridlund38
#439
1 tim 14 min

De nya 3:12-reglerna

En genomgång med skattejuristen Anders Fridlund.