Vår syn på risk påverkas av vår ålder och erfarenhet
Vi har investerare idag som inte var födda när IT-bubblan ägde rum
Ju äldre vi blir, desto mindre benägna är vi att ta risker när det gäller våra investeringar. Både för att vi inte har lika lång sparhorisont för våra pengar, men även för att vi har varit med om flera krascher och årstider på marknaden.
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!
Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Ska jag dela upp bolånet - ja eller nej?
Korta svaret: Generellt sett är svaret nej.


Från att leva "by default" till "by design"
Med Moa Diseborn.


Event: gör ett eget årsbokslut för 2025
6 januari 2026: digital Livsplansträff för dig som är supporter.


Snittavkastning per månad på börsen
Inget att lägga vikt vid men ändå ganska roligt. Amerikanska börsen sedan 1950.


Frågestund: Sparande med och till barnen
33 frågor & svar .


















