De tidiga buden i en nedåtgående bostadsmarknad är ofta bäst (även om de är lägre än du tänkt dig)

I en nedåtgående bostadsmarknad, som vi har nu, är de tidiga buden oftast de bästa. Även om det inte känns så. | Reklam för Norban.

Det här ett klipp från avsnitt 299 med Per Hedenmark från @norban.se som delar med sig av sina bästa tips kring köp och sälj av bostad.

Avsnittet finns att lyssna på i sin helhet som podcast, video på Youtube eller som artikel att läsa på rikatillsammans.se

De tidiga buden i en nedåtgående bostadsmarknad är ofta bäst (även om de är lägre än du tänkt dig) Publicerat 3 år sedan.

Senast uppdaterad 10 månader sedan (2025-05-29) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.

Referens: Saknas.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

K61. Åtta frågor & svar | Allt från dyrt och dumt att sälja USA till stryk sista siffran på prislappen 35
#K61
19 min 19 sek

Åtta frågor & svar

Allt från dyrt och dumt att sälja USA till stryk sista siffran på prislappen .

Börsen 1 år efter en stor geopolitisk händelse32

Börsen 1 år efter en stor geopolitisk händelse

Hur har börsen gått efter ett krig, pandemi eller annan stor händelse? Från Korea-kriget 1950 till invasionen av Ukraina 2022.

Pengar på kontot dagen innan löning28

Pengar på kontot dagen innan löning

15% av svenskarna har tomt på kontot dagen innan lön. .

Tips kring köpa och sälja bolag, göra exit eller än hellre inte sälja | Med Fredrik Olsson40
#461
1 tim 36 min

Sälj inte ditt bolag, belåna det istället!

20 tips inför köp, sälj och utveckling företag.

FikaTillsammans om börsläget just nu34

FikaTillsammans om börsläget just nu

Tankar om Iran-kriget, olja och dess påverkan med André Granström.