Spara inte för mycket till barnen!
Spara inte för mycket till barnen!
Det är ett tips i all välmening. Missförstå mig rätt. Har du möjligheten att spara till barn och dessutom lär dem om pengar, kör på!
Jag själv skrev för många år sedan en artikel ”Så ska min dotter bli miljonär när hon fyller 18 år”. Men efter diskussioner i communityn, mejl från en barnpsykolog så insåg jag att det kanske inte var det smartaste… 🙄
Spara inte för mycket till barnen! Publicerat 2 år sedan.
Senast uppdaterad 6 månader sedan (2025-05-29) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.
Referens: Saknas.
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!
Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Ska jag dela upp bolånet - ja eller nej?
Korta svaret: Generellt sett är svaret nej.


Från att leva "by default" till "by design"
Med Moa Diseborn.


Event: gör ett eget årsbokslut för 2025
6 januari 2026: digital Livsplansträff för dig som är supporter.


Snittavkastning per månad på börsen
Inget att lägga vikt vid men ändå ganska roligt. Amerikanska börsen sedan 1950.


Frågestund: Sparande med och till barnen
33 frågor & svar .


















