Sparar du rättvist till barnen?

Spara till barnen på ett rättvist sätt genom detta tips! 💰👨‍👩‍👧‍👦

Det vanliga när man har flera barn, barnbarn eller bonusbarn är att man har separata sparanden till barnen. Det är inget konstigt, snarare tvärtom.

Risken man dock tar är att det kan bli väldigt orättvist eftersom barnen ofta är olika gamla och därmed kommer att uppleva olika avkastningar på börsen under sin sparperiod.

I värsta fall skulle det kunna bli som för mig och min bror. Jag är född 1981, om mina föräldrar hade sparat 1.000 kr i månaden i 18 år, så hade jag 1999 – på höjden av IT-bubblan – fått ut hela 2.7 miljoner kr på 400.000 kr investerat (=18*12*1000 kr).

Min bror som är född 1985, hade med samma sparande om 1.000 kr i månaden fått ut ca 600.000 kr 2003, när börsen var som deppigast.

Jag vet inte hur det är för dig, men som förälder hade jag haft en viss rättvise-åsikt om en differens på 2.100.000 kr trots att sparandet var samma.

På den nivån kan man ju faktiskt inte heller kompensera kontant. 🙄🙈

Därför är mitt generella tips att spara till barnen i en gemensam pott. Sedan delar man potten rättvist mellan barnen.

Åldersskillnaden kan man hantera genom att t.ex. första barnet av två får 25% vid t.ex. 18 års-dagen. När andra barnet fyller 18 år, får det samma summa. Därefter fördelar man resterande pengar på båda två.

Om du gillar tips som det här, gilla det gärna, kommentera än hellre och följs oss. Tanken är att komma med några sådana här tips varje vecka.

Lycka till med ditt sparande,
Jan

Sparar du rättvist till barnen? Publicerat 3 år sedan.

Senast uppdaterad 10 månader sedan (2025-05-29) av Jan Bolmeson.

Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.

Inga podcast-länkar är tillgängliga för tillfället.

Referens: Saknas.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

K61. Åtta frågor & svar | Allt från dyrt och dumt att sälja USA till stryk sista siffran på prislappen 35
#K61
19 min 19 sek

Åtta frågor & svar

Allt från dyrt och dumt att sälja USA till stryk sista siffran på prislappen .

Börsen 1 år efter en stor geopolitisk händelse29

Börsen 1 år efter en stor geopolitisk händelse

Hur har börsen gått efter ett krig, pandemi eller annan stor händelse? Från Korea-kriget 1950 till invasionen av Ukraina 2022.

Pengar på kontot dagen innan löning33

Pengar på kontot dagen innan löning

15% av svenskarna har tomt på kontot dagen innan lön. .

Tips kring köpa och sälja bolag, göra exit eller än hellre inte sälja | Med Fredrik Olsson39
#461
1 tim 36 min

Sälj inte ditt bolag, belåna det istället!

20 tips inför köp, sälj och utveckling företag.

FikaTillsammans om börsläget just nu34

FikaTillsammans om börsläget just nu

Tankar om Iran-kriget, olja och dess påverkan med André Granström.