Riskerna med att INTE investera i räntor

Gäst: Peter Bergman och Daniel Karlsson

Inspelning med ränteförvaltarna Peter och Daniel på Captor om riskerna med att inte investera i räntor . Från FikaTillsammans 27 juni. Tack för att du sponsrar och gör dessa bonusavsnitt möjliga!

warning

Riskinfo: Detta avsnitt berör en eller flera olika typer av investeringar. Investeringar innebär alltid en risk. Värdet på dina pengar kommer både att öka och minska. I värsta fall kan du förlora hela ditt insatta kapital. Det finns inga garantier. Och, allt detta är okej. Risk är det vi får betalt för. Vissa investerar baserat på tidigare avkastning, men breda och passiva fonder med låga avgifter tenderar ge bäst framtida resultat. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som finansiell rådgivning. Läs mer i våra villkor.

Avsnitt P42. Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden. Senast uppdaterad 3 månader sedan (2025-10-16) av Jan Bolmeson.

Detta är ett exklusivt avsnitt för dig som är RikaTillsammans-supporter. Du kan se det via Patreon.

Supporter-avsnitt: Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden.

Referens: Saknas.

Många av oss investerar i aktieindexfonder. Historiskt har det varit väldigt lönsamt. Men vilka är invändningarna mot en aktiestrategi?

Få är bättre lämpade att argumentera mot en aktiestrategi än ränteförvaltare. Därför har jag bjudit in Peter Bergman och Daniel Karlsson som till vardags är räntehandlare för att utmana mitt / vårt sätt att tänka.

Jag ser det lite som en diskussion / debatt för att göra kontrasterna tydligare. Ungefär som en passiv-vs-aktiv-diskussion. Det är första gången vi provar ett sådant anslag så det får vara lite av ett provprat.

Peter och Daniel lyfte egna studier kring risken med räntor i förhållande till aktiemarknaden för tillfället som gav mig en tankeställare. Samt en känsla av att den lilla andelen räntor som jag äger har sitt syfte

Senaste nytt på RikaTillsammans

Sannolikheten för olika stora nedgångar på börsen32

Sannolikheten för olika stora nedgångar på börsen

Sedan 1951 har börsen aldrig fallit 50% ett enskilt år. Endast 7% av åren har varit sämre än -30%. .

K59. Sju saker fler borde veta om pengar | Så vinner du pengaspelet 26
#K59
49 min

Sju saker fler borde veta om pengar

Så vinner du pengaspelet .

Historisk avkastning för guld, aktier och räntor36

Historisk avkastning för guld, aktier och räntor

Årlig nominell snittavkastning per tillgångsslag 1928 - 2025.

Genomgång av de bästa fonderna 202632
#K58
34 min

Genomgång av de bästa fonderna 2026

Tittlyssna på vår sammanställning av de bästa fonderna att spara och investera i 2026.

Bästa fonderna34

Bästa fonderna 2026

Vilken fond ska man välja? Tips och förslag på fonder vi och communityn gillar med bäst odds för högst avkastning över tid.

Event: reflektion på börsåret 2025 och tips inför 202632

Event: reflektion på börsåret 2025 och tips inför 2026

15 januari: FikaTillsammans med analytikern André Granström från VQM. .