Tips inför arv, företagssälj eller större summa pengar
I dagens avsnitt diskuterar vi några av de bästa tipsen då man väntat, eller oväntat, får en större summa pengar. Det kan vara ett arv, att man säljer sitt företag, får sin del i en bodelning, vinner en vinst eller på något sätt får en engångssumma.
Tips inför arv, företagssälj eller större summa pengar Avsnitt 191 . Publicerat 4 år sedan.
Reklam för Moa Diseborn (Molodi AB) som därmed gör allt annat på RikaTillsammans också möjligt. Läs mer om våra tankar kring samarbeten.
Avsnitt 191. Senast uppdaterad 2 månader sedan (2025-08-25) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Innehållsförteckning
- 00:00:00 - Intro
- 00:01:42 - Vad ska man göra om man får en stor summa pengar?
- 00:06:19 - Allmänna villkor och ansvarsbegränsning
- 00:08:08 - Ta det lugnt och andas
- 00:11:02 - Låt inte FOMO sabotera din ekonomi
- 00:14:55 - Att växa med sina pengar
- 00:18:22 - Flera praktiska aspekter att ta hänsyn till
- 00:23:21 - Life transition coaching med Moa
- 00:27:04 - Både positiva och negativa kriser bör hanteras varsamt
- 00:30:28 - Emotionella utmaningar som skam och skuld
- 00:33:33 - Frågor som uppstår inom familjen
- 00:36:24 - Pengar är bara pengar - inte våra projektioner
- 00:39:31 - Öppna diskussioner skapar klarhet
- 00:44:44 - 3 steg när du får en stor summa pengar
- 00:50:03 - Amortera för ökat kassaflöde varje månad
- 00:55:40 - Säg inte upp dig för snabbt
- 00:58:52 - Om du har vunnit spelet, sluta spela
- 01:02:27 - Två faser: get rich och stay rich
- 01:07:27 - Samma investeringsfilosofi oavsett förmögenhet
- 01:12:48 - Kom ihåg att fira och skapa fina minnen
Du kan lyssna på detta avsnitt (191) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.
Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.
Referens: Saknas.
Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.
På många sätt hamnar man i en emotionell kris som både kan vara positiv eller negativ. Det uppstår många nya frågor som är av både praktisk och emotionell karaktär. I avsnittet intervjuar vi även beteendevetaren och coachen Moa Diseborn. Hon har lång erfarenhet att jobba med ”life transitions” både i Sverige och internationellt.
Hon delar med sig av några proaktiva tips kring arv. Hur man kan tänka kring tabut att prata om ett kommande arv, men hur det kan skapa en stor frihet. Risken att t.ex. inte prata om ett arv är att man vill hedra den som man har fått arvet av, men man vet inte hur.
Vi pratar även om vikten av att ta en paus och andas. Många gånger så vill vi, omgivningen eller andra att man ska göra något med pengarna. Det är många gånger kontraproduktivt. Det gör absolut ingenting om pengarna bara ligger på ett bankkonto med insättningsgaranti i både ett eller två rå. Det finns ingen anledning att stressa eller låta pengarna bränna i fickan. Du förlorar ingenting på att andas, ta det lugnt och tänka efter före.
Vi pratar vidare även om att det finns egentligen ingen anledning att tänka annorlunda kring dessa pengar än andra. Använd dem för att minska dina skulder, kanske till och med ta beslutet att bli helt och hållet skuldfri om du har möjligheten. Du kan dela upp dem enligt fyra hinkar-principen (avsnitt #190) och investera dem enligt avsnitt #99 i en fondrobot eller billiga globala indexfonder.
På samma sätt kan och bör du kanske ta en liten del och använda dem för att fira eller hedra personen som du fick dem av. Det är ingen mening att tillskriva dem ett sådant värde att de aldrig kommer till användning. Som alltid handlar det om att balansera dikotomin att mellan investera och konsumera samt att leva idag och spara till imorgon.
Om du vill komma i kontakt med Moa, så hittar du hennes hemsida och kontaktuppgifter på:
https://www.molodi.se/
Vi hoppas att du får glädje av dagens avsnitt och så ses vi igen nästa vecka!
Många hälsningar,
Jan och Caroline
Innehållsförteckning
- Sammanfattning, guldkorn och citat (14 st)
- Därför är avsnittet viktigt
- Med Moa Dieseborn
- Den emotionella krisen ingen pratar om
- Varför två års väntetid?
- Arv kommer med osynliga förväntningar
- "Mina" eller "våra" pengar?
- Watch out for friends from the past
- Säg inte upp dig (ännu)
- Om du vunnit spelet - sluta spela
- Praktiska skattefrågor att lösa
- Fyra hinkar även för stora summor
- Investera allt direkt eller vänta?
- Viktigt: Fira och hedra pengarna
- Kontrovers: Ska man amortera eller investera?
- Vanliga frågor
- Communityns tankar, tips och inspel
- Relaterade sidor och annat kul
- Senaste nytt på RikaTillsammans
Denna sida uppdaterades 2 månader sedan (2025-08-25) av Jan Bolmeson.
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Communityns tankar, tips och inspel
Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂
Missa inte något – få våra uppdateringar
till din inkorg!
Få tillgång till våra senaste bästa tips, verktyg, avsnitt, videor, grafer och studier – direkt i din mejl!
- Notis till din mejl när vi släpper något nytt
- Kostnadsfritt, du kan sluta när du vill
- Någon gång i veckan
Om inte formuläret ovan visas, klicka här!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Börskrascher är inte så ovanliga som man tror
Antal nedgångar i SP500 sedan 1950.


Julkalender för dig och din tonåring
Ge din tonåring en bra ekonomisk start i livet, sätt igång en pengamaskin och få en ursäkt att prata om ekonomi, sparande och investeringar.


Färre än hälften av alla aktier slår index
Av amerikanska börsens 500 st största aktier, hur många var bättre än snittet?.


Valutarisk: sambandet mellan nominellt och realt värde
Prova själv och se vad som händer när valutakursen för den svenska kronan förändras.




















