Vart är bostadspriserna på väg? | Gäst: Thomas Ekvall

Gäst: Thomas Ekvall

Här kommer inspelningen från en av de mest intressanta FikaTillsammans-tillfällena vi har haft på länge. Det är Thomas Ekvall, som till vardags är omvärldsanalytiker, har jobbat med fastighetsprognosticering och är med i RikaTillsammans-communityn, som går genom läget på bostadsmarknaden och resonerar kring vart bostadspriserna skulle kunna vara på väg framgent. Det är även en uppföljning på FikaTillsammans-tillfället vi hade i november 2020 (som också kan vara sevärt).

Avsnitt P26. Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden. Senast uppdaterad 3 månader sedan (2025-08-22) av Jan Bolmeson.

Detta är ett exklusivt avsnitt för dig som är RikaTillsammans-supporter. Du kan se det via Patreon.

Supporter-avsnitt: Detta avsnitt är exklusivt för dig som är en av våra fantastiska supportrar. Du kommer åt det via Patreon eller den specifika supporter-podden.

Referens: Saknas.

Han går genom de underliggande faktorerna som påverkar bostadspriserna såsom:

  • Den reala bostadsräntan och hur den i dagsläget ligger på nästan -7 %
  • Skillnaderna i bostadsräntan både rörlig och bunden och hur den påverkats.
  • Reallönetillväxten
  • Kredittillgången
  • Bostadstillgången
  • Tillväxt i antal hushåll och förändringen i antal tillgängliga bostäder
  • m.m.

Vi resonerar också kring de olika scenariona varifrån t.ex. inflation och räntor kan ta vägen nu och framåt. Vi spekulerar kring att Riksbankens huvudscenario just nu är att genom att höja räntorna så “chockar” man lite hushållen som förhoppningsvis drar ner på konsumtion, kanske sparar mer vilket gör att inflationen minskar vilket ger dem möjlighet att sänka räntorna. Om det scenariot håller, så är det t.ex. kanske inte optimalt att binda räntorna just nu i en tid med hög osäkerhet.

Vi pratar även om hur historiska nedgångar har sett ut och återhämtningstiden. Det här är en av de mest intressanta bilderna som jag har sett när det gäller bostadskrascher.

En av mina behållningar är att tumreglerna om att köpa med en 10-årig boendehorisont och inte se boendet som något man nödvändigtvis ska tjäna pengar på utan mer som en konsumtion gäller.

Återigen ett fantastiskt stort tack till @Thomas_Ekvall som tog sig tiden att dela med sig av sin kunskap och kompetens.

Många hälsningar,
Jan

Senaste nytt på RikaTillsammans

Jan och Caroline Bolmeson35

Ska jag dela upp bolånet - ja eller nej?

Korta svaret: Generellt sett är svaret nej.

Event: gör ett eget årsbokslut för 202527

Event: gör ett eget årsbokslut för 2025

6 januari 2026: digital Livsplansträff för dig som är supporter.

Snittavkastning per månad på börsen36

Snittavkastning per månad på börsen

Inget att lägga vikt vid men ändå ganska roligt. Amerikanska börsen sedan 1950.

De nya 3:12-reglerna: en genomgång med skattejuristen Anders Fridlund39
#439
1 tim 14 min

De nya 3:12-reglerna

En genomgång med skattejuristen Anders Fridlund.