Tips vid en större summa pengar

Nästa steg för dig som sparat ihop, fått en bonus, ett arv, gjort exit eller något annat

Ibland hamnar man i en situation att det finns en större summa pengar som man ska ta beslut kring. Det kan vara pengar som är oinvesterade, pengar från ett arv, en skilsmässa, en bonus på jobbet, att man gjort exit och sålt sitt livsverk eller något helt annat. Egentligen spelar varken summan eller källan någon roll. Våra tips, tankar och erfarenheter är exakt samma. Börja med att göra … ingenting. ❤️

Min mamma har ett uttryck som låter: ”Pengarna behöver inte bränna i fickan”. Jag tycker det är suveränt och framförallt applicerbart i denna situation.

Om vi stannar upp, zoomar ut och tittar på hela din livstid, om du inte gör något med pengarna denna veckan, denna månaden eller till och med detta året – det spelar ingen roll i det stora hela. Du behöver inte oroa dig och ha FOMO kring en missad avkastning.

Tvärtom är risken mycket större att man tar något felaktigt beslut. Börja därför med att sätta in pengarna på ett eller flera bankkonton med insättningsgaranti – det ger dig största möjlighetsutrymme framgent. Ta sedan paus. På riktigt. 🙂

Om du ändå vill göra något, se detta fördjupningsavsnitt på ämnet och följ sedan råden om att t.ex. boka möte med 2-3 finansiella rådgivare och / eller min kollega Moa Diseborn. Läs gärna även på om Rikedomstrappan och om jag även får göra lite egenreklam, kolla om vårt nätverk kan vara något för dig.

Nedan har vi sammanställt några av våra och communityns tips, guldkorn och erfarenheter. Läs vidare och självklart är du sedan välkommen att ställa följdfrågor och bolla din situation med oss i forumet. Självklart går det göra anonymt.

Lycka till och glöm inte bort att fira lite!
Jan, Caroline och communityn

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 1 månad sedan (2025-10-09) av Jan Bolmeson.

Våra och communityns bästa tips

Nedan har vi samlat våra guldkorn för hur du kan tänka kring en större summa pengar.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Jan och Caroline Bolmeson38

Ska jag dela upp bolånet - ja eller nej?

Korta svaret: Generellt sett är svaret nej.

Event: gör ett eget årsbokslut för 202539

Event: gör ett eget årsbokslut för 2025

6 januari 2026: digital Livsplansträff för dig som är supporter.

Snittavkastning per månad på börsen29

Snittavkastning per månad på börsen

Inget att lägga vikt vid men ändå ganska roligt. Amerikanska börsen sedan 1950.

De nya 3:12-reglerna: en genomgång med skattejuristen Anders Fridlund32
#439
1 tim 14 min

De nya 3:12-reglerna

En genomgång med skattejuristen Anders Fridlund.