Finansiell rådgivning: var inte dumsnål

Träffa 2-3 finansiella rådgivare och hör deras åsikt

Min upplevelse är att många skulle må bra av en finansiell rådgivare. Jag har sett så många exempel på folks portföljer där en finansiell rådgivare skulle gjort stor skillnad. Inte i att välja bättre fonder eller investeringar – utan i att hantera risken och balansen mycket bättre – något som egentligen är mycket viktigare.

Jag uppelever att många gör misstaget att man är snål och tycker att en finansiell rådgivare som tar 0.5 – 1% om året är dyrt, men samtidigt har man gjort fel i portföljen som kostar en 2-3% om året – eller än värre, man tar en sådan risk att man kan förlorar jättestora delar av sitt kapital.

Om du är på nivå 3+ eller högre med några hundratusen eller miljoner i finansiellt kapital, unna dig 2-3 möten med finansiella rådgivare och hör vad de säger. Första mötet är nästan alltid kostnadsfritt och förutsättningslöst. Alla behöver vi en second opinion.

Innehållsförteckning

Denna sida uppdaterades 7 månader sedan (2025-10-09) av Jan Bolmeson.

Ytterligare några tankar

Jag har sett alla varianter – hos folk som har mycket pengar / lite pengar, är intresserade / är ointresserade – det är väldigt svårt att få alla delar rätt. Någon hade tänkt rätt på tillgångsnivå mellan aktier / räntor, men sedan köpt helt kassa räntor och aktier. Istället för breda räntefonder satt man med enskilda obligationer.

Någon annan hade rätt aktier och räntor, men totalt fel tillgångsfördelning. Det vill säga att man hade undvikit misstaget ovan med enskilda obligationer, däremot hade man alldeles för hög risk. Jag har även sett problemet med för låg risk – inte minst hos mig själv: ”Avsnitt 371. Jan, släpp taget om handbromsen.”

Avslutningsvis tror jag också att många underskattar hur skönt det är att slippa lägga tid och energi på sitt sparande och ekonomiska frågor. Att ha någon att ringa till eller mejla som säger tydligt och rakt vad man bör eller inte bör göra utifrån sin situation och de mål man har.

Och ja, jag själv använder finansiell rådgivare. Jag hade gjort för mycket misstag också.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline Bolmeson

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline Bolmeson

Senaste nytt på RikaTillsammans

Kommer pensionen att räcka?31
#467
1 tim 24 min

Kommer pensionen att räcka?

Pensionsexperten Monica Sjödin från Pensionsguiden reder ut de tre valen som avgör mer än hur mycket du sparar privat.

Avsnitt 466. Lagomfällan35
#466
1 tim 21 min

Lagomfällan: när livet är okej, men något ändå saknas

Stefan och Zandra har gjort allt rätt. God ekonomi, mer tid med barnen, mindre lönearbete. Ändå har livet blivit lite platt. Så ser lagomfällan ut och så tar man sig vidare.

S&P Dow Jones Indices (2026) Europe Persistence Scorecard: Year-End 2025.34

Bästa aktiva globalfonden 2020 var inte längre i toppen 2025

Bara 16 % av 408 globala aktiefonder höll sig i topphalvan två femårsperioder i rad enligt SPIVAs nya rapport. .

Löneväxla för att gå i pension tidigare34
#K65
21 min

Löneväxla för att gå i pension tidigare

Är löneväxling värt det 2026? Gränsen går vid 56 087 kr. Pensionsexperten Monica Sjödin förklarar fallgropen som kan kosta dig nästa löneförhöjning.

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet30

FikaTillsammans: AI i vardagen och på jobbet

26 maj: En fika med tips, inspiration och erfarenhetsutbyte av AI på jobbet och i vardagen | Supporterexklusivt.

Finansbranschens tre stora problem27
#465
1 tim 44 min

Finansbranschens tre stora problem

Tre minuter med statsminister Ulf Kristersson och EU:s talman Roberta Metsola: allt det jag inte hann säga baserat på Finansinspektionens egna rapporter. Med rådgivaren Per Palmström.