Lån och sparande är som en tidsmaskin

Båda handlar om att flytta pengar fram eller tillbaka i tiden mot ränta

Ett klokt perspektiv är att se på lån och sparande som en tidsmaskin. När du lånar tar du pengar från ditt framtida jag och flyttar till idag – för att t.ex. köpa ett boende tidigare än du egentligen hade kunnat om du skulle spara ihop allt själv.

Ett sparande är motsatsen. Det är att flytta pengar från ditt jag idag och flytta dem till ditt jag i framtiden. Priset eller belöningen för att flytta pengar i tiden kallas för ränta.

Behöver du flytta pengar från framtiden till idag, då får du betala pengar för det. Om du kan avvara pengar idag för att flytta dem till framtiden, då får du betalt i form av ränta för det, t.ex. 12-12-12-principen.

Följder av resonemanget

Både att det inte alltid är dåligt med lån, eftersom få av oss hade haft möjligheten att köpa en bostad när vi får barn utan hade behövt vänta tills vi är 70+ för att ha råd. Å andra sidan kanske det inte heller är supersmart att göra en omvänd Robin Hood och spara jättemycket när man är fattig student för att ge till sitt rika pensionärs-jag. Tricket är som vanligt balans.

Som vanligt; ta resonemanget om du gillar det, bortse från det annars. Mig personligen har det hjälpt att ha en mer sund syn på både sparande och lån.

Börskrasch är också som att flyttas tillbaka i tiden

Man kan även se en börskrasch som att man flyttas tillbaka i tiden och får en möjlighet att börja spara tidigare. Nedan är en bild som kan illustrera det. En nedgång nu i december 2025 på 30% skulle innebära att man flyttas tillbaka till januari 2024.

Senaste nytt på RikaTillsammans

Nio frågor & svar | Allt från tips vid fondval, om Avanza är bra och hjälpa barn med kontantinsats31
#K62
16 min 55 sek

Nio vanliga frågor & svar i communityn

Allt från tips vid fondval, om Avanza är bra och hjälpa barn med kontantinsats.

Bra avkastning – eller bara en bra känsla?34

Bra avkastning - eller bara en bra känsla?

Ny brittisk rapport analyserade 550 portföljer. Resultatet: 96% sparare trodde det gick bra. Verkligheten? 84% av förvaltarna slog inte ens en indexfond. (Y-tree, 2026).

Börsen just nu: hur påverkar händelserna i Iran börsen? | Livepodd med André Granström 38
#462
1 tim 42 min

Börsen just nu: hur påverkar händelserna i Iran börsen?

Livepodd med André Granström från communityn.

Normalt att börsen svänger34

Normalt att börsen svänger

Antal nedgångar på amerikanska börsen (SP500) sedan 1928 per storlek på nedgången.

K61. Åtta frågor & svar | Allt från dyrt och dumt att sälja USA till stryk sista siffran på prislappen 35
#K61
19 min 19 sek

Åtta vanliga frågor & svar i communityn

Allt från dyrt och dumt att sälja USA till stryk sista siffran på prislappen .

Börsen 1 år efter en stor geopolitisk händelse31

Börsen 1 år efter en stor geopolitisk händelse

Hur har börsen gått efter ett krig, pandemi eller annan stor händelse? Från Korea-kriget 1950 till invasionen av Ukraina 2022.