Prova fyra-hinkar-principen

Kort introduktion till 4-hinkar principen

För mycket risk i ens ekonomi är tyvärr lika fel som för lite risk. Men att få till rätt balans är en av de klurigaste uppgifterna i en ekonomi. En av de bästa tankemodellerna är att att se sin ekonomi som fyra olika hinkar där varje hink har sitt eget syfte.

Den första buffert-, lågrisk eller likviditetshinken är till för att skydda din ekonomi från börsens svängningar, att skydda från oförutsedda händelser i ekonomin, hantera löpande utgifter och ge dig friheten att ta bra beslut. Mellanrisk-hinken ska främst agera värdebevarare och skydda mot inflation.

Högriskhinkens uppgift är att vara motorn i ekonomin som skapar tillväxt. Lek- eller spekulationshinkens uppgift är att tillåta dig allt det som rör känslorna i ekonomi. Att få hänga med, göra egna analyser, spekulera, gå på känsla och liknande utan att det påverkar resten av ekonomin. En till två gånger per år balanserar man om mellan hinkarna.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Investmentbolag: vara eller icke-vara i sparandet?38

Investmentbolag: vara eller icke-vara i sparandet?

Event 24 februari med André Granström om för- och nackdelar och tankar kring investmentbolag i ett klokt sparande.

449. 5 experter: Reflektion på börsåret 2025 och tips inför 202627
#449
1 tim 34 min

Börsåret 2025 med fem experter

Tankar om börsåret och tips inför 2026.

Jan och Caroline Bolmeson28

Finansiella rådgivare vi rekommenderar

Våra tips på hur du kan använda ekonomisk rådgivning för att göra din ekonomi och liv rikare. Rätt rådgivning kan ge upp till 3% högre avkastning och mindre ekonomisk stress och oro.