Prova fyra-hinkar-principen

Kort introduktion till 4-hinkar principen

För mycket risk i ens ekonomi är tyvärr lika fel som för lite risk. Men att få till rätt balans är en av de klurigaste uppgifterna i en ekonomi. En av de bästa tankemodellerna är att att se sin ekonomi som fyra olika hinkar där varje hink har sitt eget syfte.

Den första buffert-, lågrisk eller likviditetshinken är till för att skydda din ekonomi från börsens svängningar, att skydda från oförutsedda händelser i ekonomin, hantera löpande utgifter och ge dig friheten att ta bra beslut. Mellanrisk-hinken ska främst agera värdebevarare och skydda mot inflation.

Högriskhinkens uppgift är att vara motorn i ekonomin som skapar tillväxt. Lek- eller spekulationshinkens uppgift är att tillåta dig allt det som rör känslorna i ekonomi. Att få hänga med, göra egna analyser, spekulera, gå på känsla och liknande utan att det påverkar resten av ekonomin. En till två gånger per år balanserar man om mellan hinkarna.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Pengar på kontot dagen innan löning33

Pengar på kontot dagen innan löning

15% av svenskarna har tomt på kontot dagen innan lön. .

Tips kring köpa och sälja bolag, göra exit eller än hellre inte sälja | Med Fredrik Olsson26
#461
1 tim 36 min

Sälj inte ditt bolag, belåna det istället!

20 tips inför köp, sälj och utveckling företag.

Bästa Svenssonbilen? Tankar om EX60? | Läsarfrågor och bilmarknaden 2026 med Erik Naessén40
#459
1 tim 6 min

Bästa Svenssonbilen? Tankar om EX60?

Läsarfrågor och bilmarknaden 2026 med Erik Naessén.

Köp, byt eller leasa bil på ett klokt sätt | 20 tips med bilexperten Erik Naessén28
#458
31 min

Köp, byt eller leasa bil på ett klokt sätt

20 tips med bilexperten Erik Naessén .

Äktenskapsförord: 11 saker att veta | Med familjejuristen Anna Juteryd38
#457
42 min

Äktenskapsförord: 11 saker att veta

Jurist Anna Juteryd reder ut vanliga missförstånd.

Testamente: allt du behöver veta | Med familjejuristen Anna Juteryd37
#456
1 tim 15 min

Testamente: allt du behöver veta

Med familjejuristen Anna Juteryd.