Depåstopp och ett större skifte i livet
Halvårsuppdatering 2024
Sommaren är ett bra tillfälle att stanna upp och likt Formel-1 göra ett depåstopp. Att se hur året gått hittills, prata om saker som förändrats och fundera över vilka korrigeringar man vill eller behöver göra framgent. I år var de större än vi båda trodde.
Avsnitt 366 | Publicerat 1 år sedan.
Avsnitt 366. Senast uppdaterad 4 månader sedan (2025-08-27) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Innehållsförteckning
- 00:00:00 - Intro
- 00:02:14 - Kort om kickoff/depåstopp
- 00:03:08 - Tjatat om familjeresa (som vi nu hoppat av)
- 00:06:15 - Många små upplevelser inkl. vådaskott i taket
- 00:08:09 - Människor som lever under sina möjligheter
- 00:10:25 - Carro: jag har haft ångest för pengar
- 00:12:20 - Jan: 5.000 kr fel om matkostnaderna
- 00:15:21 - Carro: elden jag har håller på att dö
- 00:16:35 - Carro: om jag skulle bli sjuksköterska
- 00:21:52 - Carros livshjul
- 00:23:52 - December: jag kan köpa vad jag vill. Juli: inte så.
- 00:24:47 - Saknat sammanhang och mening
- 00:27:15 - Carro: jag är fan inte klok som har böcker överallt
- 00:30:23 - Inte hittat så mycket energi i jobbet längre
- 00:31:39 - Patriarkatet och Storebror, lillebror och lillasyster
- 00:33:17 - Resan kanske närmar sig slutet
- 00:37:03 - Man kan ha plan, sedan bestämmer känslorna ändå
- 00:38:11 - Carro skjuter ner min jorden-runt-kryssning
- 00:39:49 - Läst jättemycket böcker
- 00:41:20 - Against the gods: bok om risk
- 00:45:22 - Inte värderat tankearbetet lika mycket
- 00:46:24 - Bok: Nobody wants to read your shit
- 00:48:53 - Experiment i sociala medier
- 00:50:19 - Dags att checka ut?
Du kan lyssna på detta avsnitt (366) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.
Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.
Referens: Saknas.
Det finns 2 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.
Sedan flera år tillbaka är jag och Caroline förtjusta i att ha en gemensam kickoff vid årsskiftet för att sedan följa upp den på sommaren. I november 2023 hade vi vår senaste årskickoff (avsnitt 336) och så här i juli var det dags för en uppdatering.
Livshjulet är ett enkelt verktyg där man bara rankar olika områden i sitt liv på en skala 1-10. Det gör det mycket enklare att ha ett samtal om livet med sin partner, en vän eller någon annan. T.ex. upptäckte jag och Caroline att vi hade väldigt olika syn på “Partner och kärlek” – både sinsemellan och sedan vi gjorde det förra gången.
Några av våra större insikter och resultat från årets depåstopp:
1️⃣ Tackade nej till mammas inbjudan till familjeresa – I flera år har vi tjatat på min mamma att använda sina pengar och t.ex. resa mer. När hon i år kommer med förslaget att vi ska göra en gemensam all-inclusive resa till Grekland så landar jag och Caroline i att vi känslomässigt inte vill lägga typ 60.000 kr på en resa för oss fyra och vi tackade nej.
2️⃣ Caroline gör ett större skifte i livet – nu har jag och Caroline jobbat tillsammans sedan 2018 men det är ju ingen hemlighet att RikaTillsammans har varit mer av min baby än hennes. Som vi pratade om i avsnittet (“Hur väljer man när pengar inte är ett problem?”) så är “sammanhang och mening” viktigt för många människor, särskilt för Caroline. Så hon har bestämt sig att till våren göra en annan sak liv (jämte fortsätta vara med i avsnitten) #cliffhanger.
3️⃣ Förändring i RikaTillsammans på sikt – jag själv upplever också att jag på sikt behöver göra en förändring med RikaTillsammans. RT började ju med att jag dokumenterande min utforskning i livet i allmänhet och ekonomi / investeringar i synnerhet. Den resan är vi ju nu 15 år in på och till vissa delar upplever jag att jag har hittat de svar jag letat efter – allt från “hur ska jag investera?” till “är gräset grönare på andra sidan?” För övrigt är svaret är nej, se avsnitt 277 “Sanningen om jakten på den bättre investeringen”. Sammantaget upplever jag att vill hitta något som gör det roligt, intressant och utforskande igen. Det får vara spelet för det kommande året.
Sedan pratar vi även om mindre saker som att vi tidigare i år insåg när vi faktiskt satte oss och gjorde vår ekonomiuppföljning i Spirecta att utgifterna spårat iväg utan att vi var medvetna om det. Jag hade t.ex. 50% fel på våra matkostnader (15.000 utfall mot min tro på 10.000 kr/mån). Sedan ett tag tillbaka gör Caroline nu månadsuppföljningar och vi har till och med för första gången en budget(!).
Det blir även lite om pinsamheter, att hålla i kopplet och annat. Så vi hoppas att du gillar detta avsnittet. ❤️
Hälsningar,
Jan och Caroline
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Communityns kommentarer
Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!
Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Genomgång av de bästa fonderna 2026
Tittlyssna på vår sammanställning av de bästa fonderna att spara och investera i 2026.


Event: reflektion på börsåret 2025 och tips inför 2026
15 januari: FikaTillsammans med analytikern André Granström från VQM. .


Spara rätt och lätt med fondroboten Lysa 2026
Det bästa sparandet enligt oss för både nybörjaren och experten.


Communityns 30+ frågor till Patrik Adamson
Bonusavsnitt med Lysas VD.















