Din och min klimatbudget är ca 38 ton koldioxid. Totalt
I dagens avsnitt diskuterar vi klimathotet med klimat- och hållbarhetsexperten Sören Andersson. Jag ska inte sticka under stol med att det är ett jobbigt avsnitt. Jag har inte tidigare insett hur allvarlig hela klimatkrisen är och hur mycket jag själv är skuld till det.
Din och min klimatbudget är ca 38 ton koldioxid. Totalt Avsnitt 98 . Publicerat 6 år sedan.
Avsnitt 98. Senast uppdaterad 2 månader sedan (2025-08-26) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Innehållsförteckning
- 00:00:00 - Introduktion
- 00:01:29 - Intervju med miljöstrateg Sören Andersson
- 00:05:27 - Befinner vi oss verkligen i en klimatkris?
- 00:11:16 - Greta Thunbergs TED-talk
- 00:22:28 - Det bästa med Gretas TED-talk
- 00:25:22 - Den lömska effekten av exponentiell växt
- 00:27:57 - Vår största utmaning med klimatkrisen
- 00:30:16 - ”Klimatkompensation är vår tids avlatsbrev”
- 00:33:55 - Därför funkar inte klimatkompensation – ett tydligt exempel
- 00:36:06 - Nedräkning tills budgeten är förbrukad
- 00:39:25 - Förvärrar vi problemet med våra lösningar?
- 00:41:22 - Stora beslut vi själva måste fatta
- 00:43:47 - Att göra sin egen klimatbudget
- 00:45:32 - I dagsläget spenderar vi extrema mängder per person
- 00:49:10 - Ohållbara livsstilar med bilkörning och flygresor
- 00:53:43 - Många har missförstått vad som påverkar klimatet mest
- 00:53:56 - Våra utsläpp ökar
- 00:59:51 - En möjlighet att skapa nya livsstilar och värderingar
- 01:03:40 - Spännande och kreativa klimatmedvetna alternativ
- 01:06:24 - Motigt att möta verkligheten
- 01:09:36 - En eftertänksam avslutning
Du kan lyssna på detta avsnitt (98) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.
Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.
Referens: Saknas.
Det finns 1 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet.
100 000 kr i en global indexfond ger i genomsnitt upphov till 3 ton/år koldioxid, en miljon kronor ger upphov till 30 ton/år, att resa till Thailand 5 ton och så vidare. Det ska sättas i relation till att om man gör en klimatbudget – som är rättvis och jämlik för alla – fram till 2050, så har vi alla bara 38 ton att spendera per person. Inte per år, utan totalt. För mig och Caroline var det som att ta det röda pillret i Matrix och få en käftsmäll samtidigt.
Tidigare har jag tänkt att jag ändå gör gott genom att vi klimatkompenserar, men inte ens det är särskilt bra. Sören går så långt att han kallar klimatkompensation för vår tids avlatsbrev och nästan värre än att inte gör någonting. Särskilt eftersom man då är medveten om problemet men fortsätter som vanligt med att släppa ut koldioxid. Problemet är nämligen att koldioxiden kommer ut i atmosfären, inte var den släpps ut.
För en gångs skull diskuterar vi inte så mycket lösningar, men de ligger ju så klart i att ändra sin livsstil, framförallt konsumtion och resande, men även i vårt fall som handlar om sparande. Det här är ett ämne som vi kommer att komma tillbaka till.
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Communityns kommentarer
Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!
Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Rekord på börsen hänger i gäng
Om du väntar på en börsnedgång riskerar du att missa år av uppgång.


Julkalender för dig och din tonåring
Ge din tonåring en bra ekonomisk start i livet, sätt igång en pengamaskin och få en ursäkt att prata om ekonomi, sparande och investeringar.


Färre än hälften av alla aktier slår index
Av amerikanska börsens 500 st största aktier, hur många var bättre än snittet?.


Valutarisk: sambandet mellan nominellt och realt värde
Prova själv och se vad som händer när valutakursen för den svenska kronan förändras.


Valutarisk i indexfonder är till stor del en illusion!
Den verkliga risken ligger i din lön, dina kostnader och ditt bolån.





















