FikaTillsammans om börsläget just nu

Tankar om Iran-kriget, olja och dess påverkan med André Granström

André har varit med i flera avsnitt tidigare på RikaTillsammans. Se alla här.

Med rubriker som ”Börsen verkar krascha nu” och ”Hur påverkar händelserna i Iran börsen?” i RikaTillsammans-forumet är det uppenbart att det är skakigt på börsen. Därför bjuder vi den 7 april in till en digital FikaTillsammans, eller Fireside-chat som man skulle sagt på engelska, och frågestund tillsammans med André Granström.

Det blir ett avslappnat kvällshäng där vi pratar om hur man tänker och agerar som klok långsiktig sparare i tider som dessa, vad historien säger om liknande perioder, och vad André själv funderar på just nu. Högst sannolikt blir temat lite ”this to shall pass”.

För tydlighetens skull: Eventet är kostnadsfritt, varken vi eller André får någon ersättning för tillfället. André driver dock aktietipstjänst VQM som vi är delägare i.

Boka din plats

Välkommen att boka din plats på eventet. Vi kommer bara använda mobilnumret för en SMS-påminnelse inför eventet.

Var vänlig och ange ditt förnamn
Var vänlig och ange ditt efternamn
Ange en giltig e-postadress
Var vänlig och ange ditt mobilnummer

Communityns kommentarer

Var först med att skriva en kommentar, en fundering eller en fråga i forumet. Vi ses där! 🙂

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Pengar på kontot dagen innan löning32

Pengar på kontot dagen innan löning

15% av svenskarna har tomt på kontot dagen innan lön. .

Tips kring köpa och sälja bolag, göra exit eller än hellre inte sälja | Med Fredrik Olsson26
#461
1 tim 36 min

Sälj inte ditt bolag, belåna det istället!

20 tips inför köp, sälj och utveckling företag.

FikaTillsammans om börsläget just nu32

FikaTillsammans om börsläget just nu

Tankar om Iran-kriget, olja och dess påverkan med André Granström.

Bästa Svenssonbilen? Tankar om EX60? | Läsarfrågor och bilmarknaden 2026 med Erik Naessén39
#459
1 tim 6 min

Bästa Svenssonbilen? Tankar om EX60?

Läsarfrågor och bilmarknaden 2026 med Erik Naessén.

Köp, byt eller leasa bil på ett klokt sätt | 20 tips med bilexperten Erik Naessén31
#458
31 min

Köp, byt eller leasa bil på ett klokt sätt

20 tips med bilexperten Erik Naessén .