Bästa aktiefonderna 2025
Lista med de bästa fonderna
Här får du vår lista med de bästa fonderna 2025 för ett klokt sparande i linje med forskningen. Det är en lista på billiga, breda och passiv aktieindexfonder. Det är fonder som passar oavsett om du sparar till dig själv, pensionen, barnen, barnbarnen eller företagets pengar. De passar även utmärkt oavsett om du är nybörjare eller expert, har mycket eller lite pengar eller om du är ung eller gammal. De perfekta byggstenarna helt enkelt.
Bästa aktiefonderna 2025 Avsnitt K42 Lista med de bästa fonderna. Publicerat 10 månader sedan.
Riskinfo: Detta avsnitt berör en eller flera olika typer av investeringar. Investeringar innebär alltid en risk. Värdet på dina pengar kommer både att öka och minska. I värsta fall kan du förlora hela ditt insatta kapital. Det finns inga garantier. Och, allt detta är okej. Risk är det vi får betalt för. Vissa investerar baserat på tidigare avkastning, men breda och passiva fonder med låga avgifter tenderar ge bäst framtida resultat. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som finansiell rådgivning. Läs mer i våra villkor.
Avsnitt K42. Senast uppdaterad 2 månader sedan (2025-08-19) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan.
Innehållsförteckning
- 00:00:00 - Intro
- 00:01:23 - Dessa fonder kommer inte gå bäst 2025 och det är bra
- 00:03:16 - Bästa globala aktieindexfonderna
- 00:06:34 - Bästa svenska aktieindexfonderna
- 00:07:45 - Varför inte Avanza Zero?
- 00:08:55 - Förslag på portfölj fördelning
- 00:10:00 - Populära fonder för lekhinken
- 00:12:09 - Exempelportfölj för 2025
- 00:14:16 - En portfölj som troligen kommer slå många andra sparare
- 00:16:35 - Överkursfonder som är värda att nämna
Du kan lyssna på detta avsnitt (K42) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast och Acast. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.
Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.
Referens: Saknas.
Det finns 73 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet. Senaste kommentaren gjordes för 4 dagar sedan.
Få samtliga fonder skickade till dig på mail: https://kit.rikatillsammans.se/fonder…
Några ord om risk:
Det är viktigt att veta att så fort man börjar investera sina pengar i fonderna ovan så kommer värdet på pengarna öka och minska. Risk är nämligen inträdesbiljetten som vi betalar för att få möjligheten till avkastning. Det kan, och kommer, i perioder falla mycket i värde. T.ex. 2020 tappade börsen 30% på tre veckor.
Därför bör pengar som du behöver inom 3 år, INTE investeras i fonderna ovan utan läggas på ett sparkonto med insättningsgaranti och ränta. Dessa fonder lämpar sig för sparhorisonter om 5 – 10 år.
Även om ett sparande enligt forskningen har varit framgångsrikt historiskt och lär ha bäst odds i framtiden, så finns det inga garantier. Historisk avkastning är inte en garanti för framtida avkastning. I värsta fall kan man förlora hela beloppet och därför man inte heller investera pengar man inte har råd att förlora och man bör alltid ha en buffert innan man börjar spara.
Vi har även själva pengar i flera av fonderna ovan och har haft det i flera år. Ingen ersättning har utgått för detta avsnitt.
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Konkreta saker du kan göra nu
Kunskap, tips och råd är meningslösa om man inte omsätter dem i praktiken. Här får du ett par konkreta förslag som du kan göra antingen redan nu eller på lite sikt.
Öppna ett investeringssparkonto (ISK) om du inte redan har ett
Välj en global indexfond från listan (DNB Global Index, Länsförsäkringar Global Index eller liknande)
Sätt upp automatiskt månadssparande med 70% i global fond, 20% i svensk fond, 10% valfritt
Undersök om din bank erbjuder de rekommenderade fonderna, annars överväg bankbyte
Granska dina nuvarande fonder och byt ut de med avgifter över 1% mot indexalternativ
Communityns kommentarer
Nedan följer 4 av totalt 72 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂
Stöd RikaTillsammans
RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.
Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.
Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.
Tack för att du hejar på oss!
Från 49 kr/månad
Eller stöd oss via...
Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffeeTillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Fyra-hinkar-modellen klädd i en snittsvensks siffror
Tittlyssna på vårt avsnitt som ger dig en fördjupning till fyra-hinkar-modellen.


Modell för att investera genom hela livet
Sparkvoten är viktigare än fondvalet (Vanguard, 2025).


All historisk avkastning 1870-2015
Sammanställning av den amerikanska riksbanken för aktier, räntor och bostäder (Jordà, 2019).


Rekord på börsen hänger i gäng
Om du väntar på en börsnedgång riskerar du att missa år av uppgång.



















Toppen! Bra sammanställning tycker jag och lättbegripligt.
Verkar som att jag ändå lärt mig något från era poddar eftersom jag enbart investerat i de fonderna som nämns här
Toppen! Men Länsförsäkringar Tillväxtmarknad, halkar den inte efter index lite väl mkt. Storebrand EM är både billigare och har bättre historik.
Bra!
Är det en ny rek för 100% aktier?
Inte längre tumregeln 10% aktieandel per år
Det var ett tag sedan jag var på forumet så jag kan ha missat info, men
Om man vill sätta ihop en Rikatillsammans allvädersportfölj, vad rekommenderar ni då?
Jag skulle tänka mig
25% DNB Global Indeks (aktier)
25% Captor Iris (lång ränta)
25% Simplicity Likviditet (kort ränta)
25% Xetra-Gold (guld)
Har ni andra rekommendationer på enkla billiga allväders-portföljer?